Toyota Avrupa’da Hibrit liderliğine oynuyor

Toyota Hibrit piyasasında %30’lara ulaşan satış payıyla, Avrupa’nın Hibrit araç pastasından aslan payını istediğini herkese gösteriyor.

Autocar’a konuşan Toyota Avrupa Başkan Yardımcısı Karl Schlicht, 874.000’e ulaşan satış rakamıyla; Toyota’nın Batı Avrupa’da %10’luk bir büyüme elde ettiğini belirtti.Öte yandan Rusya ve diğer küçük ölçekli piyasalarda, petrol fiyatlarının artışı ve ekonomik yaptırımlar sonucunda %35’lik bir kayıp yaşayan Toyota için; 120.000 ‘lik satış rakamının Rusya piyasası için hala ‘karlı’ olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Yaris’in son 5 yılın satış rekorunu kırdığını belirten Schlicht, Auris için hedefledikleri %3’lük pazar payıyla; C segmentinde Golf’ü rakip olarak aldıklarını ve piyasanın en çok satanları arasında dördüncülüğü hedeflediklerini belirtti.

Geçtiğimiz yıl 270.000 adet Hibrit araç satan Toyota’nın satış rakamlarının %60’lık kısmını Auris, geri kalan %40’ını Yaris’in oluşturduğunu ifade eden Schlicht; son olarak şu an için toplam siparişlerinin %40’lık kısmını yeni RAV4’ün aldığını, fakat araç yetiştirmekte zorlandıklarını ifade etti.

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir