Toyota Yaris Cross Yenilendi

Toyota B-SUV modeli Yaris Cross’un yenilenen versiyonunu tanıttı.

İlk kez 2021 yılında tanıtılan ve hızla büyüyen B-SUV pazarının önemli bir modeli haline gelen Yaris Cross, Avupa’da bu yıl segmentinde liderlik konumuna yerleşti. Türkiye’de 2024’ün ikinci yarısında satışa sunulması planlanan Yaris Cross ise tam hibrit teknolojisi, gelişmiş Toyota T-Mate güvenlik ve sürücü destek sistemleri, arttırılmış dijital kullanıcı deneyimi ve tasarımıyla dikkat çekmesi hedeflenmiş görünüyor. Yaris Cross’un tasarımı, yenilenen modelde sunulacak Premiere Edition ile devam ediyor. Siyah tavan ile birlikte sunulacak yeni Haki rengi ve 17” ve 18” jant seçenekleri ile tamamlanan Premiere Edition, kabinde gövde rengiyle uyumlu gösterge paneli, döşemeler ve detaylarla öne çıkıyor. Galaksi Beyazı ve Parlak Gümüş Gri renklerinin yanı sıra Pasifik Mavi seçeneği de olacak.

Toyota’nın SUV geçmişini ve fonksiyonel otomobiller konusundaki deneyimini bir araya getiren Yaris Cross, yenilenen versiyonunda 116 HP’lik tam hibrit versiyonun yanı sıra Hybrid 130 tam hibrit motor seçeneğiyle de sunulacak. 1.5 litrelik yeni tam hibrit sistem daha büyük ve güçlü bir elektrik motoruyla kombine edilmiş. Yüzde 14 güç artışıyla 132 HP güç sunacak Yaris Cross Hybrid 130, aynı zamanda yüzde 30 artışla birlikte 185 Nm tork değerine sahip olacak. 103-122 g/km aralığında sınıfının en düşük CO2 emisyon değerlerine sahip olacak Yaris Cross Hybrid 130, 0-100 km/s hızlanmasını da 10.7 saniyede tamamlayacak.

Yaris Cross’un performansı GA-B platformunun alçak ağırlık merkezi ve yüksek rijitlik sağlayan gövdesiyle destekleniyor. Yeni Yaris Cross modelinde ayrıca gürültü ve titreşimi daha da azaltmak adına bir dizi güncellemeler yapıldı. Motor gürültüsünü düşürecek güncellemelerin yanı sıra rüzgar ve yol gürültüsünü engellemek adına daha kalın ön cam, ön ve arka yan camlara yer verildi. Sürücünün tercihine göre özelleştirilebilen 7 veya 12.3 inç dijital göstergelerin yanı sıra daha sezgisel tepkiler veren 9 veya 10.5 inç multimedya ekranı da yer alacak. Bu multimedya sistemi, artırılmış işlemci gücü sayesinde komutlara daha hızlı yanıt vererek kolay ve sezgisel kullanım için tasarlanmış. Sistemde daha duyarlı bir ses tanıma sistemi ve doğal konuşma dilini tanıyabilen yerleşik bir “Hey Toyota” sesli asistan da yer alacak. Apple CarPlay ve Android Auto için kablosuz akıllı telefon entegrasyonu da mevcut olacak.

“2022 Dünya’da Yılın Şehir Otomobili” unvanına sahip Yaris Cross’un 2024’ün ikinci yarısından itibaren Türkiye’de de satışa sunulması planlanıyor.