Bentley 1939 model Corniche’i tekrar hayata döndürdü

Bentley,1939 yılında henüz yol testinde kaza geçirdikten sonra tarihe karışan Corniche’i adeta küllerinden yeniden doğurdu.

Geleneksel üretim becerileri orijinal ve yeni imal edilen parçalarla bir araya geçen efsanevi model, dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenecek etkinlikler ve fuarlarda sergilenmek üzere Bentley’nin miras filosuna katıldı. Üretilen tek 1939 model Corniche’den esinlenilerek yeniden yaratılan rafine otomobilde modelin tasarım imzası, teknolojik inovasyonu, Mulliner’in sipariş üzerine üretim yapılan departmanındaki becerilerin enginliği göze çarpıyor ve meşhur Embiricos 4¼ Litre motor ve R Type Continental bir araya getiriliyor.

Corniche’in tasarımı 1920 ve 30’lu yılların geleneksel Bentley otomobillerinden ileriye doğru atılan radikal bir adımdı. Daha yüksek hız ve performans elde edilmesi için ‘otomobile aerodinamik bir form verme’ konsepti ilk kez kullanılıyordu ve bu tasarım savaş sonrasında üretilen R Type Continental’dan mevcut Continental GT’ye kadar birçok modeli büyük ölçüde etkileyecekti.

Original Corniche İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi sonucu 1939 yılında Fransa’da tarihin sayfalarının arasına karışmıştı. Otomobil Ağustos 1939’da Fransa’da gerçekleştirilen yol testleri esnasında meydana gelen bir trafik kazası sonucu büyük hasar almıştı. Onarım için gönderilen şasi bir şekilde Derby’deki Bentley fabrikasına ulaşmıştı, ancak gövde aksamı 1939’un sonuna doğru Dieppe’ye yönelik bombardımanda tahrip olmuştu ve otomobili bir daha gören olmamıştı.

Proje aslında birkaç yıl önce WO Bentley Memorial Vakfı ve Sir Henry Royce Memorial Vakfı’ndan birkaç gönüllü tarafından başlatılmıştı ancak Bentley’nin yüzüncü yıl dönümü kutlamalarına yetişmesi için çalışmaların 2019 yılında tamamlanmasını isteyen Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Adrian Hallmark’ın yakın denetimi altında Şubat 2018’de fiili çalışmalara hız verilmişti.

Hallmark konuyla ilgili şunları söyledi: “Kendisinden sonra üretilen ve şu anda ikonik durumda bulunan R Type Continental bir kenara bırakıldığında, 1939 model Corniche Bentley’nin tasarım dilinde atılmış net adımlardan biriydi. Bentley’nin tarihinde iz bırakan otomobillerden biri olan Corniche o tarihlerde bile bu mükemmel İngiliz modelinin en iyi tasarım ve teknolojiye sahip olduğunu kanıtlıyor. Mulliner’in Corniche’e ilişkin büyüleyici yeniden tasarımı Bentley’nin eski kataloğundan mükemmel modelleri yeniden canlandırmanın yanı sıra harikulade, kişiselleştirilmiş modern Bentley otomobiller üretme konusundaki becerimizi gözler önüne seriyor.”

Projenin 2002 yılında imal edilen iki State Limousine de dahil olmak üzere 1970’li yıllardan bu yana kılı kırk yaran koleksiyonerler ve kraliyet ailesi için özel yapım otomobillerin üretildiği Mulliner departmanına emanet edilmesinden başka bir şey düşünülemezdi. Günümüzde, seri üretilen modeller müşterilerin kişisel özel isteklerine göre uyarlanıyor.

Mulliner’in ilk tarihi otomobil projesi Corniche departmanın gövde üretim ve restorasyon becerileri ve kabiliyetlerinin enginliğini gözler önüne serdi. Yalnızca orijinal teknik çizimlerin kullanılması ve Bentley’nin kendi özel yapım otomobil ve gövde üretim departmanı Mulliner’deki çalışanların becerilerinden faydalanılması suretiyle, bu eşsiz Corniche orijinal Corniche ve MkV mekanik bileşenleri kullanılarak Crewe’de yeniden yaratıldı ve her detayıyla orijinaline sadık bir gövde sıfırdan yaratıldı.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir