Yeni KIA EV9 Tanıtıldı

Kia, sıfır emisyon hedefi ile yeni çağın modern yaşam tarzı için tasarladığı ve ürettiği tam elektrikli SUV modeli yeni EV9’u düzenlenen global lansman toplantısında tanıttı.

Kia’nın ilk defa elektrikli bir modelinde kullandığı üç sıra koltuk düzenine sahip olan EV9, altı ve yedi koltuk seçeneklerine sahip. Otomobil ayrıca  WLTP’ye göre 563 kilometreye varan onaylı sürüş menzili ile öne çıkıyor. Aracın tasarımı doğanın, modernliğin ve teknolojinin zıt niteliklerinde uyum bulan ‘Zıtlıkların Birleşimi’ felsefesine dayanıyor. Ön cephesinde Kia’nın ikonikleşmiş kaplan burnu tasarımını dijital olarak barındıran, sahip olduğu akıllı yenilikler ile uzun yolda, şehir içinde, arazide sürücü ve yolculara konforlu bir yolculuk sunmak hedeflenmiş görünüyor.

Kia’nın Elektrikli Küresel Modüler Platformu (E-GMP) üzerine inşa edilen EV9, E-SUV segmentinde standartları yükseltmeyi amaçlıyor. Uzun aks mesafesi ve tamamen elektrikli araç mimarisi, üç koltuk sırasının her birinde yolcular için geniş alan sağlamayı hedeflemiş. Altı koltuklu versiyonda ikinci sıra koltukları isteğe bağlı olarak döner koltuk özelliği ya da relaxation özellikli tercih edilebiliyor. Döner koltuklar ise üçüncü sıraya bakacak şekilde hareket edebiliyor ve yolcular için yüz yüze seyahat imkânı tanıyor. Otomobil ayrıca dijital yan aynalar, elektrikli kapı kolları, birinci ve ikinci sıra için soğutmalı koltuklar ve panoramik ekran gibi yolculukları konforlu ve rahat kılan yeniliklere de sahip.

Kia EV9, 563 kilometreye varan sürüş menzilini 15 dakikada 249 kilometreye ultra hızlı şarjla tamamlıyor. EV9, arkadan itişli veya dört çeker olmak üzere iki seçenek sunuyor. Her iki versiyon da Kia’nın dördüncü nesil batarya teknolojisine sahip 99,8 kWsa batarya ile donatılmış durumda. Arkadan itişli versiyon, 149,5 kW güç ve maksimum 350 Nm tork sağlayan bir elektromotora sahip. Bu versiyon 0-100 km/s hızlanmasını 9,4 saniyede tamamlıyor ve 185 km/s maksimum hıza ulaşıyor. WLTP normuna göre 563 km tamamen elektrikli sürüş menzili sağlıyor.

Kia EV9 dört çeker (AWD) seçeneği için her biri 141 kW güç ve 350 Nm tork üreten iki elektromotora sahip. GT-Line versiyonu 5,3 saniyede 100 km/s’e, maksimum hız olarak 200 km/s’e ulaşabiliyor. AWD versiyonları WLTP normuna göre GT-Line versiyonunda 505 km elektrikli sürüş menzili sağlıyor. 800 volt ultra hızlı şarjı destekleyen altyapıya sahip olan Yeni Kia EV9, böylece şarj için daha az zaman harcıyor. 15 dakika şarj, arkadan itişli versiyonda 249 km’ye, dört çeker versiyonda ise 226 km’ye kadar sürüş menzili sunuyor.

Kia’nın bugüne kadar ürettiği en geniş binek otomobil olan EV9’un uzunluğu 5.015 mm. GT-Line versiyonunda 1.980 mm genişliğe, 1.780 mm yüksekliğe ve 3.100 mm aks mesafesine sahip olan araç, bagaj ve ön bagajın dışında geniş yolcu kabini ile ek saklama alanları sunuyor. Arkadan itişli versiyonda önde maksimum 90 litrelik bagaj hacmi bulunurken, dört çeker versiyon 52 litre depolama alanı sağlıyor. Arka bagaj ise ikinci sıra koltuklar dik konumda 828 litre, üçüncü sıra koltuklar dik konumda 333 litreye kadar depolama alanı sunuyor.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir