Tokyo’da Hızlı Bir Koreli: Hyundai NPX1 Concept

Hyundai, Tokyo Otomobil Fuarı’nda NPX1 adlı EV konseptini sergiliyor.

Hyundai Motor Company, Tokyo Otomobil Fuarı 2024’te prototip N Performance modelini sergiliyor. Resmi modifiye parçalarıyla donatılmış konsept model, IONIQ 5 N baz alınarak hazırlanmış. NPX1 adı verilen bu özel konsept, performans eklentileriyle mevcut gücü ve görselliğiyle iddialı bir görünüme sahip.

Markanın yüksek güçlü araçlar hazırlayan N departmanı, ilk kez 2019 yılında i30 N modeliyle işe başlamış ve sırasıyla Elantra N, Veloster N ve i20 N gibi içten yanmalı motorlu (ICE) araçlarda çalışmayı sürdürmüştü. Hyundai N departmanı şimdi de 0-100 km/s hızlanması sadece 3.4 saniye olan IONIQ 5 N ile projelerine devam ediyor. IONIQ 5 N, 650 beygir güç ve 740 Nm tork üretirken tamamen elektrikli aracın menzili ise 385 km.

Bu çalışmaların ilk meyvesi olan NPX1, görüntüsünü performanslı elektrikli motoruyla birleştiriyor. Karbon ön ızgara, geniş hava girişli ön tampon, marşpiyeler, arka tampon difüzörü, bagaj spoyleri ve hafifletilmiş hibrit karbon jantlar otomobilin en dikkat çekici gövde parçaları. Ayrıca performanslı fren balataları ve daha alçak helezonlarla beraber maksimum yol tutuş ve güvenli duruş elde edilmesi amaçlanmış. Konsept modelin iç mekanındaysa Alcantara kaplı yarış tipi koltuklar bulunuyor.

NPX1 konseptiyle sergilenen bu parçalar, 2024 yılında daha da geliştirilecek ve satışa sunulacak. Hyundai N departmanı, IONIQ 5 N’den başlayarak tüm N modelleri için “N Performance Parts” ürünleri otomobil severlerin beğenisine sunacak.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir