Kia Yeni EV3 Modelini Tanıttı

Kia, kompakt elektrikli SUV sınıfındaki yer alan yeni EV3 modelini tanıttı.

Yeni Kia EV3, hem sürücü hem de yolcular için kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan ve günlük yaşamlarını kolaylaştıran pratik çözümler sunmayı amaçlamış. Özellikle EV3’ün iç mekanında kompakt SUV segmentinde yeni standartlar belirlemeyi hedefleyen Kia, yeni modelini marka için pozitif bir değişim gücü olarak gördüğünü açıkladı.

EV3, uzun eğimli tavan ve hatchback tarzı arka camlarıyla ilk bakışta dikkat çekiyor. EV3’ün elmas kesim jantları, yeni elektrikli SUV’un görsel olarak en dikkat çeken detayları arasında. Kare desenli jantlar markanın tasarım felsefesini geometrik grafiklerle zıt yüzeylerde buluşturmuş.

EV3, önden bakıldığında Tiger Face (Kaplan Yüzü) ön ızgaraya entegre dikey farlara sahip. Bu görüntünün tasarım çizgileri ve tüm gövdeyle uyumlu kaslı bir duruşla birleştirilmesi amaçlanmış. Kia’nın ikonik Kaplan Yüzü tasarımının yeni yorumu, markanın en yeni imza aydınlatma konsepti olan Star Map’i (Yıldız Haritası)  içeriyor. Dikey olarak konumlandırılmış LED gündüz farları, Kaplan Yüzü tasarımını daha da vurgulamayı amaçlar nitelikte. Kia, EV3’te çevreciliği vurgulayan çeşitli sürdürülebilir malzemeler kullanmış. Geri dönüştürülmüş kumaş, gösterge paneli ve kapı kaplamalarına uygulanarak samimi ve lüks bir his yaratmayı hedeflemiş. Dünyada en kolay geri dönüştürülebilir plastiklerden biri olan Polietilen tereftalat (PET), EV3’ün iç mekanında koltuklar, tavan döşemesi, kapı kol dayamaları, kaplama, zemin paspasları ve bagaj tahtası gibi alanlarda kullanılıyor.

EV3, C-SUV sınıfına göz kırpan ölçüleriyle  460 litre bagaj hacmi ve tamamen düz tabana konumlanan geniş iç mekana sahip. Aynı zamanda EV9’da da bulunan iki adet 12.3 inç’lik ekran ve 5.3 inç’lik klima kontrol ünitesine sahip olan EV3, bu teknolojiyle kullanıcılarla buluşmayı bekliyor. 81,4 kWh batarya kapasitesine sahip olan EV3, 150 kW motor gücü ile kullanıcısına 560 km kombine menzil sunacak.  Dördüncü jenerasyon batarya sistemine sahip olan EV3, yalnızca 30 dakikalık hızlı (DC) şarj ile %10’dan %80 seviyesine kadar şarj edilebilecek.

EV3’ün, Kia’nın tasarım felsefesini en iyi şekilde yansıttığını söyleyen Kia Global Tasarım Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Karim Habib, “EV3 bizim için keyifli bir tasarımın işlevsellikle mükemmel kombinasyonu. Geniş iç mekan ve sürdürülebilir malzeme kullanımı genç ve enerjik bir hissi ifade ediyor” dedi. Kia’nın Plan S adı verilen elektrifikasyon sürecinin en yeni modeli olan EV3’ün yılın son çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir