Tam Gaz Devam

Sezona yine hızlı bir başlangıç yapan Sebastien Ogier, kariyerinin dördüncü İsveç Rallisi zaferine ulaştı.

Kuzey yarımküredeki küresel ısınma yüzünden bu seneki İsveç Rallisi’nde bazı etapların zemininde az kar olması yüzünden ekipler lastik seçiminde oldukça zorlandı denilebilir. Özellikle ilk otomobiller geçtikten sonra toprağın ortaya çıkıp çamurlaşmaya başlaması sebebiyle çoğu ekip bu değişken zemin şartlarında epey zorlandı. Bu sezona da dominant bir giriş yapan Voılkswagen Motorsport takımının Fransız şampiyon ikilisi Sebastien Ogier – Julien Ingrassia bütün bu şartlara ragmen kazanmayı başararak kariyerlerinin 34. ralli zaferlerini elde ettiler. Performans çıtasını her yarış daha da yükselterek dikkatleri üzerine çeken Avustralyalı ekip Hayden Paddon – Jack Kennard Hyundai i20 WRC’leriyle ikinci sırada kürsüye çıkmayı başardı. İstikrarlı performansıyla tanınan Mads Ostberg – Ola Floene ekibi ise üçüncü olarak M-Sport takımının yüzünü güldürdü. İlk gün Torsby etabında otomobilinin arka dingilini kıran Jari Latvala, 2 WD olarak finişe gelse de yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Hayden Paddon performs during the FIA World Rally Championship 2016 in Karlstad, Sweden on February 13, 2016  // @World / Red Bull Content Pool // P-20160215-00259 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Andreas Mikkelsen üçüncülük için Mads Ostberg’i çok zorlasa da yaptığı birkaç hata sebebiyle yaşadığı zaman kayıpları yüzünden amacına ulaşamadı ve dördüncülükle yetinmek zorunda kaldı. Monte Carlo Rallisi’nde podyuma çıkan Thierry Neuville yarışın dördüncü etabında arka  diferansiyelini kırınca zaman kaybetmesine ragmen finişe 14. sırada ulaştı. Takımın tecrübeli İspanyol pilotu Dani Sordo ise altıncı sırada İsveç Rallisi’ni noktaladı.

Venue during during the FIA World Rally Championship 2016 in Karlstad, Sweden on February 13, 2016 // Jaanus Ree/Red Bull Content Pool // P-20160213-00227 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

İsveç Rallisi’nin güç etabında da en iyi zamanı yaparak maksimum puanlarla yarışı tamamlayan Sebastien Ogier finişte mutlu ve mesut bir şekilde “İsveç’de yeniden kazanmak inanılmaz bir duygu. Kazanabilmek için çok zorladık, riskler aldık. Bunu yapmak zorundaydık. Hakkını verdik ve ben gerçekten mutluyum.” açıklamasını yaptı.

Rallinin son gününde önündeki Ogier ile arasındaki farkı bir ara sekiz saniyeye kadar düşürüp takip edenleri heyecanlandıran Hayden Paddon ise “Bu podyum derecemiz bütün takıma armağan olsun. Yeni nesil i20 WRC gerçekten çok başarılı bir otomobil. Bu genç takımımızla daha büyük zaferlere imza atacağımıza yürekten inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Volkswagen Motorsporları Direktörü Jost Capito da “Sebastien Ogier ve Julien Ingrassia gerçekten kayda değer bir mücadele sergilediler. Onların bu kazanma azmine şapka çıkartıyorum. Yüzde yüz performansla gitseniz de her zaman başarılı olma garantisi yok ama Sebastien ve Julien gerçekten fantastik bir yarışçı. Bu zaferimizde emeği geçen tüm ekibimizi kutluyorum.” dedi.

YAZI: GÜRKAN ÇAĞLAR

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir