Peterhansel yeniden lider

38. Dakar Rallisi‘nin 10. özel etabında Peugeot Total takım pilotu Stephane Peterhansel ile KTM sürücüsü Simon Marcic ile çarpıştı. Bu kaza sonrasında yardım için durmasından dolayı Fransız sürücüye yarış direktörlüğü tarafından kaybettiği zamanları telafi için 14 dakika 13 saniyelik süre geri verilince liderliğe yeniden yerleşti. Genel klasmanda bu etabın ardından Stephane Peterhansel takım arkadaşı Sebastien Loeb‘ün 5 dakika 50 saniye önünde lider durumda bulunuyor. Chilecito-San Juan etabındaki bu kazanın sonucunda Simon Marcic’in bacağı kırıldı ve yarışa nokta koydu. Stephane Peterhansel etabın ardından medya mensuplarına kazanın bir nehir yatağında ve uzun otlardan dolayı Marcic’i görememesinden dolayı bu kazanın yaşandığını ve Sloven sürücünün ölebileceğini bile belirtirken bunun olmamasından dolayı biraz olsun teselli bulduğunu açıkladı. Kazanın yaşandığı an navigasyon probleminden dolayı yollarını kaybettiklerini söyleyen Peterhansel, 15 dakika boyunca yardım gelmesini beklediklerini söyledi.

Dakar Rallisi otomobil sınıfında 10. özel etabın ardından otomobil sınıfında Stephane Peterhansel lide durumda bulunuyor. Peterhansel’i Peugeot Total takımından arkadaşları Sebastien Loeb 5 dakika 50 saniye gerisinde ikinci, Cyril Despres ise 25 dakika 40 saniye farkla üçüncü sırada takip ediyor. Sebastien Loeb etabın ardından medyaya takım arkadaşı Stephane Peterhansel bir sorun yaşamadıkça Dakar’ı kazanabilmesinin güç olduğunu açıkladı.

Motosiklet sınıfında ise Monster Honda takımından Joan Barreda etabın en iyi zamanını elde ederken, İspanyol pilotu Stefan Svitko ve Franco Caimi izledi. Bu sınıfta halen Sam Sunderland genel klasmanda lider durumda bulunurken, Matthias Walkner ikinci, Gerard Farres Guell de üçüncü sırada yer alıyorlar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir