Dakar’da etap iptali

11 Ocak Çarşamba günü yapılması planlanan ve 38. Dakar Rallisi‘nde en çok dikkat çeken etaplardan biri olan Super Belen etabı kötü yol koşulları sebebiyle organizasyon nedeniyle iptal edildi. Bu iptalin gerekçesi ise sekizinci özel etabın bitiş çizgisi ile Salta’daki servis alanını bağlayan yolda yaşanan heyelanın yarışmacıların ve destek araçlarının servis alanına ulaşmasına engel olması oldu. Bu etap 977 km. uzunluğuyla yarışta genel klasmanı belirleyici olabileceği nedeniyle yarışseverler tarafından oldukça merakla bekleniyordu.

Super Belen etabı geçilmeden önce organizasyon tarafından başka bir yol kullanılarak ekiplerin etap sonrası servis alanına geçmesi için planlanmıştı. Servis ekiplerinin bir kısmı bunu başarırken, geride kalanların  bu alternatif yolu kullanamadıklarından dolayı servis alanına varamadıkları belirtildi. Ekipler bu yeni düzenlemeyle Chilecito’daki servis alanına yönelecekler ve Perşembe günü ralli önceden deklare edildiği haliyle devam edecek. Bu arada Dakar organizatörlerinin yaptığı açıklamada, eldeki olanakların büyük bir kısmının kötü hava şartları nedeniyle oldukça zarar gören Volcan köyüne yardım için kullanıldığı bildirildi.

38. Dakar Rallisi’nde halen otomobil sınıfında Peugeot Total takımından Sebastien Loeb, motosiklet sınıfında Red Bull – KTM‘den Sam Sunderland, kamyon sınıfında ise KAMAZ ekibinden Dmitry Sotnikov lider durumda yarışı sürdürüyorlar.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir