Lexus Yeni LBX’i Tanıttı

Lexus markasının yeni bir segmente girmesini sağlayan LBX, aynı zamanda yeni müşteri kitlesinin bu segmentteki lüks anlayışını da değiştirmeyi amaçlıyor.

Lexus, UX, NX, RX ve tam elektrikli RZ olmak üzere ürün gamına LBX’in de katılmasıyla oldukça geniş SUV çeşitliliğiyle adından söz ettirme hedefinde görünüyor. Unutulmaz LFA modelindeki gibi üç harfli bir isimlendirme kullanan Lexus, yeni kimliğini de sergiliyor. Daha önce üretilen tüm Lexus’lardan daha kompakt dış ölçülere sahip olan model kaslı görünümüyle dikkat çekiyor.

Lexus bu modelde ön panjur tasarımını yeniden yorumlarken, modelin ilk bakışta bir Lexus olduğunu belli edecek bir tasarıma imza atmayı düşünmüş. Ön farlara entegre edilen kesintisiz ve çerçevesiz ön panjur LBX’in spindle gövde tasarımıyla birleştirilmiş. Bu aerodinamik tasarım Lexus’un yeni tasarım dilinin bir parçası olarak aracın arkasında da devam ediyor. Plakalık tamponun altına konumlandırılırken marka yazısı ise bagaj kapağının üzerinde bulunuyor. Bununla birlikte Lexus’un yeni modellerinde bir imza haline gelen L şekilli şerit ışıklandırma grubunun son versiyonu LBX modelinde yer alıyor.

LBX, 4,190 mm uzunluğa, 1,825 mm genişliğe, 1,545 mm yüksekliğe ve 2,580 mm aks aralığına sahip. Alçak kaputu, gövdesi, arka tavan spoyleri ve sinyalleriyle sportif bir tasarıma sahip olan LBX, Lexus’un GA-B global mimari platformu üzerine yapılan ilk model oldu. LBX, yeni nesil kendi kendini şarj eden 1.5 litrelik üç silindirli motoru içeren Lexus hibrit sistemiyle donatılmış. Bu tam hibrit sistem, 136 bg maksimum güç ve 185 Nm maksimum tork üretiyor. E-CVT şanzımanlı LBX modelinde yer alan yeni iki kutuplu nikel-metal hidrit batarya, hızlanmalar sırasında daha fazla elektrik motoru gücünün elde edilmesini sağlarken tam elektrikli sürüş kapasitesini de artırıyor. LBX, 0-100 km/s hızlanmasını 9.2 saniyede gerçekleştiriyor.

İlk kez NX SUV modelinde tanıtılan ve binicilerin atlarla kurduğu doğal iletişimi otomobillere aktaran Tazuna kokpit konsepti LBX modelinde de kullanılmış. Tüm kontroller sürücünün en küçük el ve göz hareketi gerektirecek şekilde konumlandırılmış ve LBX ile sürücü her zaman tamamen sürüşe odaklanabiliyor. Bu konsept Lexus’ta ilk kez kullanılan yeni 12.3 inç dijital gösterge ekranıyla daha da ileriye taşınıyor. Dijital göstergelerin tasarımı seçilen sürüş moduna veya kişisel tercihlere göre değiştirilebiliyor.  LBX, 332 litreye kadar bagaj hacmi sunuyor. LBX, opsiyonel olarak elektrikli olarak açılan bagaj kapağıyla da tercih edilebiliyor.

Lexus, LBX modeliyle birlikte ürün gamında da yeni bir yaklaşım sergiliyor ve kullanıcıların yaşam tarzlarına daha iyi uyum sağlayacak bir ürün gamı sunmaya hazırlanıyor. Kişiselleştirilmiş lükste yeni adım atan Lexus, LBX ürün gamını dört “atmosfer” modeliyle tanımlanıyor. Elegant ve Relax, rafine bir hisse odaklanırken, Emotion ve Cool daha sportif bir karakterle öne çıkıyor. Her bir model, farklı tip müşteriler düşünülerek tasarlanmış.

Lexus’un bu yeni B SUV modeli, 2024’ün ilk çeyreğinden itibaren Avrupa ile birlikte Türkiye’de de satışa sunulacak.