Yeni Volvo EX30 Tanıtıldı

Volvo Cars’ın ürettiği premium ilk B-SUV modeli olan EX30, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen lansmanla dünyaya tanıtıldı.

Tam elektrikli yeni Volvo EX30, daha büyük Volvo SUV özelliklerine sahip küçük bir SUV olarak tasarlandı. EX30, bugüne kadar üretilen tüm Volvo otomobiller arasında en düşük CO2 ayak izine sahip. Şu anda sadece belirli pazarlarda sipariş edilebilen EX30 ile birlikte markanın tam elektrikli model sayısı dörde çıktı. Otomotiv pazarında tam elektrikli modellere duyulan talep sürekli artarken, Volvo Cars’ın EX30 ile hızlı büyüyen bu segmentte sürekli artan talebi karşılaması bekleniyor.

EX30, Volvo Cars’ın tüm tasarım değerlerini  bünyesinde barındırıyor. Uzun aks mesafesi, büyük tekerlekler ve eşit çıkıntılar, kapalı kalkanı ve Thor’s Hammer (Thor’un Çekici) farları ile tam elektrikli bir model olduğunu belirgin bir şekilde gösteriyor. ‘Cloud Mavi’ renginden, İsveç’in batı kıyısındaki kayaların üzerinde büyüyen likenlerden ilham alan Moss Sarısı’na kadar beş dış renk modelin seçenekleri arasında. 

EX30, üç ayrı motor seçeneği ve iki farklı pil tipi sunuyor.  Zamanının çoğunu şehirde geçirenler veya kısa mesafelerde seyahat edenler için LFP pil kullanan tek motorlu seçenek kullanım kolaylığı sağlıyor. Lityum demir fosfat kimyası kullanılan LFP standart menzilli pilin üretimi daha az kaynak gerektiriyor ve bu yüzden maliyeti de daha uygun oluyor. Menzili en üst seviyeye çıkarmayı tercih edenler için ise EX30’da NMC genişletilmiş menzilli pile sahip Tek Motorlu Genişletilmiş Menzil varyant sunuluyor. NMC pil teknolojisi lityum, nikel, manganez ve kobalt içeriyor ve LFP varyantından daha verimli bir enerji üretiyor. Bu tek motorlu genişletilmiş menzil seçeneği iki şarj arasında 480 km’ye kadar menzil sağlayabiliyor.

Performans odaklı kullanıcılar için ise, NMC pilin ek bir ikinci e-motorla eşleştirildiği Twin Motor Performans modeli sunuluyor. EX30’un bu dört teker çekişli versiyonu 315kW (428hp) güç sağlarken, 0’dan 100 km/s’ye 3,6 saniyede çıkıyor. EX30’un bu versiyonu, Volvo Cars’ın şimdiye kadar ürettiği en yüksek hızlanmaya sahip modeli. 

Genişletilmiş menzilli Twin Motor varyantı 153kW’a kadar şarj kapasitesine sahipken, standart menzilli model 134kW kapasiteye sahip. Bu sayede, EX30’un pili 25 dakikadan biraz fazla bir sürede yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj edebiliyor. Otomobilin orta ekranı ve uygulaması aracılığıyla amperi, maksimum şarj seviyesi ve şarj başlangıç zamanı ayarlanabiliyor. EX30 bugüne kadarki tüm Volvo otomobiller arasında en düşük karbon ayak izine sahip model. Volvo Cars, EX30’un tüm üretim ve yaşam döngüsü boyunca emisyonlarla mücadele ederek ve otomobilin hem içerisinde hem dışarısında kullanılan malzemeleri dikkatlice seçerek, 200.000 km’nin üzerinde bir sürüşten elde edilen toplam karbon ayak izini 30 tonun* altına indirdiğini açıkladı.

Volvo, EX30 ile özellikle yoğun kentlerde trafikte “Güvenli Alan Teknolojisi”nin sunduğu özellikler sayesinde hem sürücülerin hem de yayaların korunması amaçlıyor. Volvo EX30’da yer alan yeni güvenlik sistemi, bir bisikletli veya yaya yanından geçtiği esnada, sürücüyü ya da yolcuları kapıyı açmak üzereyken görsel veya işitsel olarak uyarıyor. ‘Kapı Çarpması’ olarak bilinen bu kazaları önlemeye yardımcı olan “Kapı Açılma” uyarısı güvenlik özelliği, EX30’larda standart olarak yer alıyor. 12,3 inç tablet stili bilgi-eğlence ekranı, sürücü bilgilerini ve sık kullanılan uygulamaları aynı ekranda bir bakışta görüntülemeyi sağlayacak şekilde tasarlandı. Ayrıca Volvo EX30’da beş farklı ortam aydınlatma teması seçeneği yer alıyor.

Gelecek yıldan itibaren, EX30’un yanı sıra ayrıca bir Cross Country versiyonu da satışa sunulacak. Küçük elektrikli SUV’un bu özel versiyonu için siparişlerin ve üretimin 2024’te başlaması bekleniyor. Volvo EX30 Cross Country, biraz daha fazla macera isteyenler için, Volvo Cars’ın ünlü model serisi Cross Country mirasının üzerinde geliştirilecek. EX30 Cross Country, daha fazla yerden yükseklik, 19 inç siyah jantlar, 18 inç jantlar ve özel lastikler gibi kullanıcıların tercihlerine göre bir dizi seçenekle birlikte sunulacak. Volvo EX30 Cross Country, ön, arka ve yan taraftaki koruma plakaları, ön tampon ve bagaj kapağındaki özel siyah paneller, şık Cross Country logosu ve küçük, kaportaya monteli İsveç bayrağı ile ön plana çıkacak.