Jeep Avenger Türkiye Yollarında

Avrupada Yılın Otomobili (COTY- Car of the Year) seçilen Avenger, Türkiye yollarında yerini alıyor.

80 yılı aşkın bir miras üzerine inşa edilen SUV markası Jeep, yeni elektrifikasyon stratejisiyle sürdürülebilir geleceğe doğru ilerliyor. Mevcut ürün gamının tamamı elektrik enerjisiyle hareket edebilen hibrit modellerden oluşan Jeep şimdi de ilk tamamen elektrikli modeli Avenger’ı Türkiye pazarına da sundu. Avenger markanın hitap ettiği segment sınırlarını genişletirken yeni özellikleriyle kompakt SUV segmentinde yeni bir sayfa açmayı hedeflemiş görünüyor. Jeep Avenger, tasarımı, teknolojileri ve arazi sürüş kabiliyetiyle şehir içi ve uzun yol kullanımında iddialı göründüğünü de söyleyebiliriz. 

Stellantis’in yeni nesil güç aktarma sistemiyle donatılan Jeep Avenger, 115 kW (156 beygir) güç ve 260 Nm tork üreten 400 voltluk elektrik motoru ile yeni 54 kWh bataryaya sahip ve 100 kmde 15.4 kWh tüketimine sahip. “İstediğin yere git, özgürce yaşa” mottosunu destekleyen menzil kapasitesine sahip olan Avenger, WLTP döngüsünde 400 km, şehir içinde ise 550km’ye varan menzil sunuyor. Hızlı şarj noktalarında DC 100 kW Mod 4 kablo ile 30 km sürüş menzili için 3 dakikada şarj oluyor. Bataryalar yüzde 20’den yüzde 80’e sadece 24 dakikalık sürede şarj edilebiliyor. Batarya dahil 1.500 kg ile elektrikli bir araç için oldukça düşük bir ağırlığa sahip Avenger 0’dan 100 km/s hıza 9,0 saniyede ulaşıyor.

Jeep Avenger, yaklaşma, uzaklaşma ve tepe açılarına sahip. İlk defa önden çekişli bir Jeep modelinde Selec-Terrain sürüş modları sunuluyor. Avenger, 6 farklı sürüş modu (Eco, Normal, Spor, Kum, Çamur, Kar) ile her türlü yol koşuluna uyum sağlama becerisi de mevcut.

Kabin hacminin maksimize edilmesiyle 5 kişilik bir yaşam alanı sunuluyor. 380 litrelik hacme sahip kare şeklinde tasarlanmış bagajı ve 60/40 oranında katlanabilen koltuklar, fonksiyonellik ve esnekliği artırıyor. Kabin içindeki 34 litrelik geniş depolama hacmi, 580 pinpon topuna eşdeğer bir alan sunarak, kapı içlerinden orta konsola, ön kumanda paneline kadar geniş bir kullanım alanı sağlıyor.

Elektrikli araçlar için özel olarak yeniden tasarlanan ikonik 7’li ızgara üzerindeki mavi renkli “e” harfi ile otomobilin elektrikli olduğu vurgulanıyor. Aracı 360 derece çevreleyen, kendine özgü renkte, boyasız yan çıtalar, koruma plakaları ve geride konumlandırılmış ön farlar aracı küçük hasarlara karşı koruma becerisi mevcut. Avenger,pastel renk seçeneklerinde Kar Beyazı, Volcano Siyah ve Ruby Kırmızı ile metalik renklerde ise Kum Beji, Göl Yeşili, Granit Gri ve lansman rengi olan Güneş Sarısı ile tercih edilebiliyor. Modelde ayrıca Bi-Color (çift renkli) gövde seçeneği de bulunuyor.

Avenger Türkiye pazarına modelin en donanımlı versiyonu Summit donanım seviyesi ile 1.563.750₺  fiyattan satışa sunuluyor.

Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Avenger’ın hızla büyüyen elektrikli otomobil pazarına iddialı bir giriş yaptığına değinen Jeep Marka Direktörü Özgür Süslü, “Avenger özgün tasarımı, performansı, sınıfının en üst seviyesinde güvenlik ve arazi sürüş kabiliyeti,  geniş iç hacmi ile fark yaratıyor. Avenger’in Avrupa’da yılın en iyi otomobili seçilmesi ve kazandığı pekçok ödül aracın başarısını teyit ediyor.” dedi.