Yeni Volkswagen Touareg Türkiye’de

Volkswagen’in yenilenen üçüncü nesil Touareg modeli, Elegance ve R-Line olmak üzere iki farklı donanım seçeneğiyle 15 Kasım’dan itibaren Türkiye’de satışa sunuldu.

Volkswagen, Touareg modelinin üçüncü neslini kapsamlı iyileştirmelerle yenilemiş. Ön ve arka tasarım hatları keskinleştirilip başta ekranlar olmak üzere teknoloji seviyesi yükseltilerek iç mekana premium amaçlı dokunuşlar yapıldığı dikkat çeken detaylar olarak göze çarpıyor. Ön taraftaki yeni geliştirilen HD Matrix farlar, bagaj kapağı boyunca uzanan yatay LED ışık çizgisi ve animasyonlu LED arka aydınlatma, Touareg’in diğer dikkat çekici özellikleri arasında yer alıyor.

Touareg, dünyanın en iyi aydınlatma sistemlerinden biri olan HD Matrix farlarla pazara sunulan ilk Volkswagen modeli. 38.000’den fazla yüksek çözünürlüklü mikro LED pikselden oluşan matrix farlar yolu her zamankinden daha iyi aydınlattığı için sürücü ve yolculara üst düzeyde konfor ve güvenlik sağlamayı amaçlayan bir sistem. Bu HD Matrix aydınlatma sisteminin yakın zamanda diğer SUV modellere de aktarılması planlanıyor.

Ön tarafta radyatör ızgarası, farlar ve ön tamponun oluşturduğu üniteye yeni bir görünüm kazandırılmış. Logoya uzanan LED ışık şeridi, 3 lensli animasyonlu LED farlara uzanıyor. Alt bölümde ise genişleyen tampon tasarımı dikkat çekiyor. Arka kısımda kesintisiz yatay LED ışık şeridi ve kırmızı aydınlatmalı Volkswagen logosu mevcut. Bugüne kadar Türkiye’de sunulan Volkswagen modelleri arasında ilk defa Yeni Touareg’de aydınlatmalı Volkswagen logosu kullanılıyor. Yan aynalardaki Volkswagen logolu dış ambiyans aydınlatması, kapılar açıldığında Volkswagen logosunu zemine yansıtıyor.

Touareg’in iç mekanınında ise orta konsol detayları güncellenmiş durumda. Kapı içlerinde ve konsolda bulunan çift dikiş detayları dikkat çekiyor. Ayrıca iki ayrı bölgede birbirinden farklı 30 renk seçeneği sunan ambiyans aydınlatma kullanılmış. Yenilenen Touareg’de, bilgi-eğlence sisteminin kullanımı da optimize edilmiş. Discover Pro Max’e getirilen çeşitli işlevler arasında şerit detaylarını gösteren hassas navigasyon, yüksek çözünürlüklü HD harita verileri ve sezgizel kullanım sayılabilir. Bunlara ek olarak, standart sesli komut sistemi de iyileştirilmiş. Akıllı telefonlar, tabletler veya dizüstü bilgisayarlar gibi elektronik cihazların daha hızlı şarj edilmesini sağlamak için USB-C bağlantılarının şarj kapasitesi 45 Watt’a (daha önce 15 watt) çıkarılmış.

VW Touareg’de 3.0 litrelik 6 silindirli, 286 beygir güç ve 600 Nm tork üreten turbo dizel motor kullanılıyor. Standart olarak 8 ileri otomatik şanzıman ve 4MOTION sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi de bir arada sunuluyor. Touareg, piyasa çıktığı 2002 yılından bu yana dünyada 1.1 milyondan fazla, Türkiye’de ise 3.700’ü aşan müşteri ile buluştu.

Yenilenen Touareg’in ilerici teknoloji seviyesi, üst düzey kaliteye sahip iç mekanı ve gücünü motor sporları geçmişinden alan üstün yol tutuşu ile Volkswagen markasının premium konumlandırmasını daha da güçlendirdiğini söyleyen Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro, “Touareg ile gösterişi sevmeyen, premium deneyim yaşamak isteyen, mütevazı bir hedef kitleye ulaşmayı amaçlıyoruz.” dedi.