Ferrari’den Kişiye Özel SP-8 Modeli

Ferrari’nin müşteriye özel ve tek seferlik üretilen otomobillerinin yer aldığı One-Off serisinin en yeni üyesi F8 Spider mimarisi temel alınarak tasarlanan SP-8 oldu.

Ferrari bir defaya mahsus olarak üretilen özel yapım otomobillerinin yer aldığı One-Off serisinin en yeni yeni üyesi SP-8’i tanıttı. Ferrari’nin Özel Projeler programı kapsamında üretilen ve Flavio Manzoni’nin liderlik ettiği Ferrari Tasarım Merkezi tarafından tasarlanan otomobil; tasarım, şasi ve motorunu F8 Spider’dan miras alan, orta-arkadan motorlu bir V8 olarak öne çıkıyor. SP-8’in adı dört kez üst üste prestijli Yılın Motoru (IEOTY) ödülünü kazanan 3.9 litre çift turbolu V8 motoruna ithafen verildi. Müşterisi Tayvanlı olan otomobilin ismindeki 8 rakamı, Çin kültüründe şans getirdiğine inanıldığı, geleneksel olarak başarı ve iyi talih anlamına da geliyor.

SP-8’in özelliklerinden biri de tavansız olması. Otomobilin aerodinamisi, çıkış noktası olan F8 Spider’ın akustiği ve rüzgar hissinin bu özel araçta da yer almasını garanti edecek şekilde, CFD simülasyonları, rüzgar tüneli testleri ve pist testleriyle kapsamlı bir şekilde geliştirilmiş. Otomobilin ana stil teması, elementlerin birbiriyle kesişimi ve birbirinin içine geçmesine odaklanıyor. Bu doğrultuda, boyanmamış karbon fiber ön kısım kuyruk kısmına doğru uzanıyor. Otomobilin gövdesi, ara soğutucular ve motor için ayrı kanallara sahip yan hava girişlerini içeren, mat siyah renkli, işlevsel bir merkezi alanla ayrıştırılmış durumda. Bu alanın üst kısmında motor bölümü için bir havalandırma kanalı ve Ferrarilere özgü yan şeritlere gönderme yapan tasarım öğeleri yer alıyor.

Otomobilin ön kısmına bakıldığında, geniş, 3D baskılı tek bir kalıptan üretilmiş olan alüminyum döküm ızgaranın hakim olduğu görülüyor. Yan tarafta da yer alan kanatçıklar, ızgarada ise dikey bir konumda karşımıza çıkıyor; aralıklar yanlara doğru kademeli olarak genişleyerek, iki ön radyatöre hava akışını daha iyi yönlendirmeyi amaçlıyor. Bu tasarım öğelerinin açıları, Ferrari Tasarım Merkezi ile otomobili CFD kullanarak geliştirmek için aylarca çalışan aerodinamik ekibinin yakın iş birliği ile optimize edildi.

F8 Spider’dan referans alınarak SP-8’e aktarılan diğer özellikler arasında; özel maskeleri ve lensleri bulunan ön farlar, Ferrari Roma’nınkilerden türetilen özel lensli arka farlar, ön cam, Ferrari 296 GTB’dekiyle aynı işleme tabi tutulan egzoz boruları, özel bir renkte (mat Grigio NART) tasarlanmış jantlar yer alıyor. Beş kollu jantlar yalnızca bu otomobile özel olarak üretilirken, Ferrari Sports prototiplerinde ve efsanevi F40’ta kullanılan klasik jantlara modern bir yaklaşım getiriyor.

Otomobilin iç kısmında, SF90 Stradale’nin ilk çıkışından bu yana Ferrari serisinde yer almakta olan ve F1 şanzıman komutlarını barındıran orta konsolda önemli bir modifikasyon yapıldı. Özel uygulama için ikonik vites kanalı modifiye edildi. İç kaplama, degrade efektli kumaşla birleştirilen ve lazerle kazınan Lacivert Alcantara® detaylara sahip koltuklar ve ışıkta renk değiştiren özel dimi kumaştan halılarla tamamlandı. SP-8 için özel olarak geliştirilen mat Argento Micalizzato rengi, otomobilin yine özel bir rengi ve kaplaması (parlak Mavi Kumtaşı) olan karbon fiber bölümüyle kusursuz bir uyum yakalıyor. İki kaporta bölümünü birbirine bağlamak için kullanılan Blu Scuro Stellato rengi de bu otomobile özel olarak geliştirildi.

SP-8, 16 Kasım 2023’ten itibaren, 2024 yılının mart ayına kadar Maranello’daki Ferrari Müzesi’nde sergilenecek.