İsveçliler yeni cephe açıyor:2018 Volvo XC40

Volvo‘nun 2018 yılında duyurmayı planladığı yeni kompakt SUV modeli XC40, yapılan testler sırasında kamuflajlı gövdesiyle kameralara yakalandı.

İsveçli üreticinin daha önce basına sunduğu Concept 40.1‘in, yeni model XC40‘ın bir ön gösterimi olduğu tahmin edilmişti. Yaşanan gelişmeler gösteriyor ki tahminler doğru çıktı. Volvo’nun sınıfın güçlü oyuncuları; Mercedes GLA, BMW X1 ve Audi Q3‘e karşı elini güçlendirecek yeni kompakt SUV’u XC40‘i Mart ayında Cenevre’de tanıtacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Peki yeni XC40 nasıl görünecek? Anlaşılan o ki konsept model yeni XC40’ın gerçekten ön gösterimiydi. Kamuflaj olsa dahi net olarak seçilebilen ‘Thor’un Çekici’ LED farlar ve XC90V90 modellerinden aklımızda kalan dikey formlu LED stoplar gösteriyor ki; yeni XC40 konsept modelin biraz daha işlenmiş hali olarak görücüye çıkacak.

Markanın ‘Compact Modular Architecture’ (CMA) platformunu kullanan ilk Volvo modeli olacak XC40, aynı zamanda İsveçlilerin 1.5 litrelik 3 silindirli yeni modüler güç ünitesini de kullanacak. Volvo’nun mevcut 2 litrelik dizel ve benzinli ünitelerinden türetilen bu daha küçük fakat daha verimli ünite, benzinli-dizel ve turbo-atmosferik gibi seçeneklere sahip olabilecek.

XC40‘ın ürün gamının en tepesinde konumlandırılması beklenen bir ‘plug-in hibrit’ modelin varlığı da doğrulanan bilgiler arasında. 1.5 litrelik ünitenin 180 beygirlik turbo beslemeli versiyonunu kullanacak hibrit XC40, sadece 75 beygir gücündeki elektrik motorunu kullanarak 50 kilometre yol alabilecek. 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanla donatılacak hibrit versiyon önden çekişli olarak üretilecek.

XC40‘ın dış tasarımında kullanılan ‘Volvo‘ izlerinin otomobilin yaşam alanında da olacağını tahmin etmek zor değil. ‘Sadelik’ esas alınarak hazırlanan kabinde, XC90 ve S90’dan tanıdığımız renkli dokunmatik bilgi-eğlence sistemi ekranı ve dijital sürücü gösterge paneli, XC40‘ı merakla bekleyenleri en az şaşırtacak detaylar.

Yeni Volvo XC40‘ın diğer yeni Volvo modelleri; V40, V40 Estate, V40 Cross Country ile birlikte bu yıl içinde tanıtılması bekleniyor.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir