Yeni Volkswagen Golf GTI Türkiye’de

Türkiye’de satışına başlanan yeni Volkswagen Golf GTI’ın sekizinci neslinde yer alan 2.0 litrelik TSI motor 180 kW (245 PS) güç üretiyor.

1975 yılının Eylül ayında düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuarı’nda, o güne kadar var olmayan bir sınıfta; önden çekişli kompakt spor otomobil segmentinde yer alacak bir otomobil sergilendi. Ve bir sonraki yılın yaz aylarından itibaren de pazara tam anlamıyla fırtına gibi girdi. Golf GTI için ilk etapta 5 bin adetlik bir üretim planlandı, ancak bunun mütevazi bir planlama olduğu kısa sürede ortaya çıktı. Model kısa sürede bir ikon haline geldi. Sıra dışı sürüş dinamikleriyle kitlelerin beğenisini kazanarak otomotiv dünyasının düzenini alt üst etti. Sonuçta, toplam 461 bin 690 adetlik Golf GTI Mk1, üretim hatlarından çıktı. İlk Golf GTI geride bıraktığı yıllar içinde zamansız bir klasik haline geldi. Ve bugün, 2,4 milyondan fazla üretilerek dünyanın en başarılı kompakt spor otomobili konumuna ulaştı.

GTI’ın başarısının sırrının DNA’sının hiç değişmemiş olmasından kaynaklandığını söyleyen Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro “Yarım asır önce saf otomobil tutkusundan doğan Golf GTI’sı, geleceğin teknolojileri ile donatılmış sekizinci nesliyle satışa sunuyoruz. 1976’dan beri GTI’da görmeye alışık olduğumuz ikonik detaylar yenilenerek, bu versiyonda da iddiasını sürdürüyor. Golf GTI ile hedefimiz, markamızın sportif ruhunun altını çizmek ve “top of volume” konumlandırmamızı daha da güçlendirmek” dedi.

Tüm elektronik mimarisi sıfırdan yaratılan sekizinci nesil Golf GTI, tüm zamanların en dijital GTI’sı konumunda. Yeni nesil yazılım ve donanım, aracın içine girdiğinizde ve sürüş sırasında somut bir şekilde hissediliyor. Sürücüler, Golf GTI’nın görünümünü ve teknolojisini her zamankinden daha ayrıntılı bir şekilde kişiselleştirebiliyor. Ambiyans aydınlatmasının renk yelpazesinden; bilgi ve eğlence sisteminin, dijital kokpitin ve motor sesinin tüm bireysel konfigürasyonlarına kadar birçok fonksiyon kişiselleşebiliyor. Golf GTI’da ilk kez sunulan Araç Dinamikleri Yöneticisi (VDM), aracın potansiyelini en yüksek seviyeye çıkarmak için çalışıyor. VDM; elektronik dinamik diferansiyel kilidini (XDS), elektro-hidrolik diferansiyel kilidini (VAQ) ve adaptif şasi kontrol sistemini (DCC) kontrol eden bir beyin olarak çalışıyor ve bu sistemlerden maksimum performans alınmasını sağlıyor.

İç mekanda öne çıkan özellikler arasında, birinci nesil Golf GTI’yı anımsatan öğeler göze çarpıyor: ekose tarzda “Scalepaper” kumaşa sahip spor koltuklar ve kırmızı dikişler. Entegre koltuk başlıkları, GTI’nın sportif karakterine vurgu yaparken, aracın ergonomisini yüksek bir seviyeye taşıyor. Ayrıca kırmızı dekor ve GTI logosu ile farklılaşan bir tasarıma sahip, ısıtmalı ve çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi de tasarımda ilk göze çarpan detaylar arasında yer alıyor. Gösterge panelindeki ve kapı döşemelerindeki petek deseni de bir başka tipik Golf GTI özelliği. Start/Stop düğmesi, kapılar açıldığında, motor çalıştırılana kadar kırmızı renkte yanıp sönüyor

Sekizinci nesil Golf GTI, hassas ve çevik sürüş dinamiği sayesinde yüksek bir sürüş keyfi garanti ediyor. Yeni elektro-hidrolik diferansiyel kilidi virajın dış tarafında bulunan tekerleğe aktarılan gücü arttırarak önden kopma (understeering) limitini üst seviyelere çıkarıyor. Böylece araç, virajları yüksek hızlarda bile son derece doğal bir şekilde geride bırakıyor ve virajlardan herhangi bir çekiş kaybı yaşamadan çıkıyor. Yeni Golf GTI’da adaptif şasi kontrolü (DCC), elektro-hidrolik diferansiyel kilidi (VAQ), elektronik dinamik diferansiyel kilidi (XDS) gibi destek sistemleri standart olarak sunuluyor. İç mekan, 10 inçlik dijital gösterge paneli “Dijital Cockpit Pro” ve 10 inçlik bilgi-eğlence sistemi “Discover Pro” ile donatılmış. Diğer standart özellikler ise ısıtmalı, çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi, üç bölgeli tam otomatik klima “Climatronic”, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi “Keyless Access”, kablosuz AppConnect, LED okuma lambaları ve USB-C bağlantılarını kapsıyor. Dış mekanda ise, Golf R-Line’a göre 15 mm alçaltılmış tasarım, 18 inç “Richmond” alüminyum alaşım jantlar, IQ.Light LED Matrix farlar, dinamik uzun far asistanı (DLA), özel ön ve arka GTI tampon tasarımı, kırmızı fren kaliperleri, çift egzoz çıkışı ön plana çıkıyor.

Sekizinci nesli Eylül ayı itibarıyla Türkiye’de satışa sunulan Golf GTI, 2.545.000 TL’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim liste fiyatıyla satın alınabilecek.