Yeni Renault Captur’un Dünya Lansmanı Yapıldı

İçten yanmalı ve hibrit motor seçenekleriyle tanıtılan yeni Renault Captur, Nisan 2024 itibarıyla tüm Avrupa’da satışa sunulacak.

Yeni Renault Captur, Renault tarafından gerçekleştirilen dijital lansman ile tüm dünyaya tanıtıldı. 10 yıl önce yollara çıkan ve 90 ülkede iki milyondan fazla satan Renault Captur, SUV sınıfının önemli temsilcileri arasında kendisine bir yer edinmişti. Çift renkli gövde gibi özelliklerini koruyan Captur; sahip olduğu bu özellikleri yeni donanımları ile entegre etmiş. Yeni Esprit Alpine donanım seviyesiyle iç ve dış tasarımda iddiasını ortaya koyan Captur’un iç mekânında yeni döşemeler ve ekranlar göze çarpıyor. Yeni elektronik mimari, öngörülü hibrit sürüş fonksiyonu ve Seviye 2 otonom sürüş özelliğiyle Aktif Sürüş Yardımcısı da dâhil olmak üzere sürüş yardımcılarına sahip. Renault Captur, satışa sunulduğu pazara bağlı olarak 145 BG E-Tech full hybrid versiyonu da dâhil olmak üzere beş motor seçeneğiyle satışa sunulacak. Şasi ve hidrolik direksiyonu yeniden tasarlanırken, versiyona bağlı olarak sunulan Extended Grip sistemi tüm sürüş koşullarında yol tutuşunu optimize etmek üzere tasarlanmış.

Yeni Rafale Grisi renk ve Esprit Alpine donanım seviyesiyle sergilenen Renault Captur’un ön cephesi çok sayıda yansımanın oluşturduğu ışık oyunlarıyla dikkat çekerken; yeni ışık imzası 14 olası konfigürasyon sunan çift renkli gövdesi, motor ve frenlerin soğumasını sağlayan hava girişleri göze çarpan detaylar arasında. 6 farklı gövde rengi bulunan Captur için isteğe bağlı olarak çift renk şeması da sunulmuş. Opsiyonel Dış Renk Paketi; ön ve arka tampon altı kaplamaları, yan çıtalar ve kapı aynaları için renk seçeneklerini içeriyor. Yan aydınlatma, basamaklar, çeki demiri, bisiklet taşıyıcısı ve arkadan aydınlatmalı kapı eşikleri dâhil olmak üzere, sipariş üzerine veya satış sonrası bayi üzerinden temin edilebiliyor.

Renault Captur’un iç tasarımında ise OpenR Link bilgi-eğlence sistemi ve 10,25 inçe kadar yeni gösterge ekranları mevcut. Yeni Esprit Alpine donanım seviyesi çok sayıda sportif tasarım ayrıntısıyla kullanıcıları özel bir sürüş deneyimine davet ediyor. B segmentinde dünyada bir ilk olan Android Automotive 12 sistemi de kullanıma sunuyor. Otomobilin MULTI-SENSE ayarlarına merkezi dokunmatik ekran veya direksiyon üzerindeki düğme üzerinden erişiliyor. Dijital gösterge paneli için dört görünüm, beş widget, hız göstergesi ekranı için 8 renk ve kapı panellerindeki LED ortam aydınlatması şeritleri için 48 renk arasından seçim yapılabiliyor. Kabin, toplam 24,7 litre saklama alanını içeriyor. Kızaklı arka koltuk özelliğinin sağladığı 221 mm’lik arka koltuk diz mesafesi ve 616 litre (536 dm3 VDA) bagaj hacmi sunulmuş. Ayrıca arka koltuk sırası tamamen ileri itildiğinde 132 litre (114 dm3 VDA) ek bagaj hacmi oluşuyor. 145 HP gücündeki E-Tech full hybrid motoru, 105 gr/km CO2 emisyonu üretiyor. Ayrıca tam hibrit güç-aktarma sistemleri ile sadece 18 inç jantlarla isteğe bağlı olarak sunulan Extended Grip sayesinde tutuş her tülü yol koşulunda optimize edilebiliyor. Merkezi ekrandan erişilebilen MULTI-SENSE; ECO, SPORT, COMFORT ve MYSENSE olmak üzere dört sürüş modunu içeriyor. Direksiyon sertliği ve motor tepkisi olmak üzere sürüş karakteri ile birlikte iç aydınlatma ve gösterge ekranının rengi her mod için değişiyor. Güvenlik, sürüş ve park olmak üzere üç kategoriye ayrılan 28 adet yeni nesil sürüş yardımcısı (ADAS) içeriyor. Ayrıca Güvenlik Koçu, daha dikkatli sürüş için kişiselleştirilmiş tavsiyeler sağlıyor.

MAİS A.Ş. Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş yeni Renault Captur modeliyle ilgili: “Yaklaşık 10 yıl önce, dünyaya tanıtıldığı ilk günden bu yana B segmentinin ve özellikle de SUV sınıfının en önemli temsilcilerinden olan Renault Captur, yepyeni görünümü ve donanımı ile yollara çıkıyor. Yeni Renault Captur, full hybrid de dâhil olmak üzere beş farklı motor seçeneğiyle sunuluyor. OYAK vizyonu ve desteği ile Türkiye’de başlattığımız elektrifikasyon devrimi ve SUV sınıfındaki yeni atılımımız, Yeni Renault Captur ile devam edecek. Gerçekleştirilen dünya lansmanının ardından Yeni Renault Captur’u E-Tech full hybrid ve içten yanmalı versiyonlarıyla bu yılın üçüncü çeyreğinde kullanıcılarımızla buluşturmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir