Yeni Peugeot E-3008 Tanıtıldı

2025 yılında Avrupa’daki diğer markalardan daha geniş bir elektrikli otomobil yelpazesi sunmaya hazırlanan Peugeot, en fazla satılan modeli olan 3008’i tamamen elektrikli fastback SUV ile değiştirerek tanıttı.

Peugeot, ürün yelpazesi içindeki popüler modeli 3008’in yeni neslini tanıttı. Mevcut Peugeot 3008 son 7 yılda 130 ülkede 1.320.000’in üzerinde müşteriye ulaşan markanın en çok satan modellerden biri olarak tacını devretmeye hazırlanıyor. Fransız marka E-3008 ile  tamamen yeni bir döneme giriyor. Peugeot, 2025 yılı itibarıyla ürün gamını tamamen elektrikli motor seçeneğiyle sunmayı taahhüt ediyor. Ayrıca markanın Avrupa’daki satışlarının tamamının, 2030 yılına kadar elektrikli olması planlanıyor.

Peugeot E-3008, Stellantis’in, markayı bir üst seviyeye taşıyan yepyeni STLA Medium platformunu kullanan ilk model olma özelliğini de taşıyor. 700 km’ye kadar menzil, 30 dakikaya varan şarj süresi, performans, verimlilik ve “Seyahat Planlayıcı”, “Akıllı Şarj”, “Araçtan Şarj”, “Tak ve Şarj Et” ve “İnternet Üzerinden Kablosuz Güncellemeler” gibi bağlantılı hizmetler ve işlevler de dikkat çeken özellikler arasında.

E-3008, 4,54 metrelik uzunluğu, 1,89 metrelik genişliği ve 1,64 metrelik yüksekliğiyle optimum boyutlara sahip. E-3008, sadece Fransa’daki Sochaux Fabrikası’nda üretilecek ve Şubat 2024’ten itibaren kademeli olarak Avrupa pazarlarında satışa sunulacak. “Allure” ve “GT” olmak üzere iki donanım seviyesiyle, sade ürün gamıyla sunulacak ve bunlar için 3 farklı ek opsiyon paketi olacak. Bunun dışında üç adet tamamen elektrikli motor seçeneği (210 HP, 230 HP Uzun Menzil ve 320 HP Çift Motorlu 4 tekerlekten çekiş) olacak. Ayrıca mevcut pazara bağlı olarak hibrit motor seçeneği de sunulacak.

Peugeot CEO’su Linda Jackson; “Yeni E-3008 Fastback SUV’un pazara sunulması, PEUGEOT’nun tasarım, sürüş keyfi ve verimlilik açısından yeni standartlar belirleyen, tamamen elektrikli, göz alıcı bir markaya doğru dönüşümünde önemli bir adım. Dış tasarımı, PEUGEOT Panoramic i-Cockpit®, sürüş keyfi ve benzersiz elektrik performansıyla, pazardaki en geniş ana akım elektrikli araç ürün gamını sunan Fransız markası olarak PEUGEOT’yu yeni bir döneme taşıyor” dedi.