Yeni Mercedes-Benz G 580 Arazide İddialı

Dünya prömiyerini Auto China 2024’te gerçekleştiren yeni elektrikli G-Serisi, Eylül ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak.

Mercedes-Benz, Çin’de 25 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında 18’inci kez düzenlenecek Auto China 2024’te iki yeni modelin dünya prömiyerini gerçekleştirirken yeni araç teknolojilerini de tanıtıyor. Mercedes AMG’nin en yeni yüksek performanslı spor otomobili olan yeni Mercedes AMG GT 63 S E PERFORMANCE’ın yanında G-Serisi’nin yeni tamamen elektrikli modeli de ilk kez sahneye çıkıyor. Ayrıca Concept CLA Class ve güncellenmiş tamamen elektrikli EQS Saloon’un da fuar prömiyeri gerçekleştiriliyor.

EQ Teknolojisine sahip yeni Mercedes-Benz G 580 Serisi’nin (kombine enerji tüketimi: 30.3-27.7 kWh/100 km, kombine ağırlıklı CO₂ emisyonları: 0 g/km, CO₂ sınıfı: A) ilk tamamen elektrikli varyantını sunuyor. Yeni elektrikli G-Serisi, tüm ikonik köşeli siluetini koruyarak modelin karakterine sadık kalmaya devam etmiş görünüyor. Geleneksel içten yanmalı motorlu varyantlar gibi, gövdesi bir merdiven şasisi üzerine inşa edilirken bu sistem, elektrikli sürüşü entegre etmek için değiştirilerek güçlendirilmiş. Ayrıca, çift salıncaklı bağımsız ön süspansiyon ve yeni geliştirilen rijit arka aks kombinasyonu da korunmuş. Kullanılabilir 116 kWh kapasitesi ile WLTP’ye göre 473 kilometrelik menzil sağlıyor.

Mercedes-Benz G 580 uygun yüzeylerde yüzde 100’e kadar tırmanma kabiliyetine sahip. Araç, 35 dereceye kadar olan yan eğimlerde dengesini koruyor. Elektrikli G-Serisi, 850 milimetrelik maksimum sudan geçiş derinliği ile geleneksel motorlu benzerlerinden 150 milimetre daha iyi performans gösteriyor. LOW RANGE arazi vitesi, özel bir redüksiyon oranı ile sürüş gücünü artırıyor. Yeni model, akıllı tork vektörleme kullanarak geleneksel diferansiyel kilitlerinin işlevini sanal olarak üretiyor. G-ROAR, tamamen yeni elektrikli G-Serisi’ne bir ses deneyimi de getiriyor. Karakteristik G-Serisi’ne özgü sürüş sesine ek olarak ortama bir ‘aura’ ve çeşitli ‘durum’ sesleri de katıyor.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir