Yeni BMW Z5-Toyota Supra harekete geçti

BMW-Toyota işbirliğinin bir sonucu olarak; platform kardeşliği ile dünyaya gelecek olan BMW Z4-Toyota Supra ikilisinin ilk örnekleri, kamuflajlı olarak test sırasında görüntülendi. Daha önce de casus fotoğrafları yayınlanan modelin ilk kez video kaydı yapılmış oldu.

BMW’nin, Z4 modelinin üretimine geçtiğimiz günlerde son vermesi ve modelin artık üretilmeyeceğini ilan etmesiyle; Z4’ün yerini Z5’in alacağı kesinleşmiş oldu. BMW’nin Avusturya,Graz’da yer alan tesislerinde üretilecek olan model; Toyota’nın efsanevi spor modeli Supra’nın hayata dönmesine de ortaklık yapacak. İki üreticinin de, kendi logolarını taşıyan modellerini tek gövde seçeneği ile satışa sunacağı tahmin ediliyor. Supra’nın coupe; Z5’in ise roadster formunda yollara çıkacağı tahmin edilirken, iki modelin de farklı gövde seçeneklerini kullanıcılarına teklif edip etmeyeceği şimdilik bilinmiyor.

Hibrit olarak da üretilmesi beklenen modellerin 400 beygir civarında bir güç ile desteklenmesi bekleniyor. Z5 ve Supra’da kullanılacak olan motorların 4 ve 6 silindir seçeneklerine sahip olması beklenirken, markaların işbirliklerinden bağımsız olarak kendi motor ve şanzımanlarını kullanma ihtimali de bulunuyor.

2018 yılında üretim bandından yollara inmesi beklenen Z5 ve Supra ikilisi hakkındaki bilinmezliklerin ilerleyen günlerde açıklığa kavuşacağı tahmin ediliyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir