Yeni BMW X2 ve MINI Countryman Marmaris’te Tanıtıldı

BMW’nin Spor Aktivite Coupé (SAC) sınıfındaki modeli X2 ile MINI Ailesi’nin en büyük üyesi SUV sınıfındaki modeli olan Countryman, Marmaris’te düzenlenen özel bir etkinlikle otomotiv basınına tanıtıldı.

Bir önceki nesline göre daha sportif ve keskin çizgilere sahip olan X2, ilk jenerasyona göre 194 mm daha uzun, 21 mm daha geniş ve 64 mm daha yüksek ölçülerine sahip. BMW markasının yaratıcısı olduğu SAC formu, X2’nin önden arka kısmına doğru uzayan ve alçalan tavan yapısıyla yan profilde vurgulanmış. M Sport tasarım ile daha sportif bir görünüm kazanan X2, yeniden dizayn edilen arka aydınlatma grubu ve görünmeyen egzoz çıkışlarına sahip difüzörü ile dikkat çekiyor.

Üç silindirli benzinli-mild hybrid güç ünitesine sahip BMW X2 sDrive 20i, 48V teknolojili motoru sayesinde 170 beygir güç üretirken, WLTP normlarına göre 6-6,5 lt / 100 km yakıt tüketimi sunuyor. Bu ünite 7 ileri çift kavramalı şanzımanla da kombine edilmiş. Tamamen elektrikli BMW iX2 eDrive20 ise ön aksta yer alan elektrik motoru ile 204 beygir güç 250 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 8,6 saniyede tamamlayan otomobil, tam dolu bataryalarıyla 478 km’ye varan menzili kullanıcısına sunuyor. BMW iX2 eDrive20 130 kW DC Şarj teknolojisi ile 29 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabiliyor. Opsiyonel olarak sunulan AC Charging Professional donanımı ile AC akımda 22 kW şarj hızı desteği sunan iX2 eDrive20, bataryaların %0-100 dolumunu yaklaşık 3 saat 45 dakikada tamamlamakta.

Bir önceki nesline göre 6 cm daha yüksek ve 13 cm daha uzun gövde boyutlarına sahip MINI Countryman, marka ailesinin en büyük otomobili unvanını taşıyor. MINI Countryman geleneksel Go-Kart sürüş hissini elektrikli MINI DNA’sıyla birleştirerek farklı bir seviyeye taşımayı hedeflemiş. Countryman E, 150 kW / 204 bg güç ve 250 Nm tork üreten elektrik motoruna sahip. 0-100 km/s hızlanmasını 8.6 saniyede tamamlayan otomobil WLTP değerlerine göre 462 km’ye varan menzili sunuyor. MINI Countryman SE ALL4 ise dört tekerlekten çekiş özelliğiyle geliyor. Otomobil, 230 kW / 313 bg güç ve 494 Nm tork değerlerine sahip. 0’dan 100 km/s hıza 5.6 saniyede ulaşabilen model, WLTP değerlerine göre 433 km’ye varan menziliyle tamamen elektrikli sürüş sunuyor.

Yeni MINI Countryman’in benzinli versiyonu olan MINI Countryman C, 1,5 litre hacmindeki benzinli-mild hybrid motoru  ile 170 beygir güç üretiyor ve WLTP verilerine göre ortalama 6.1-6.5 litre/100 km yakıt tüketimi sunuyor. Efsanevi John Cooper’ın adını taşıyan Yeni MINI John Cooper Works Countryman ALL4, dört tekerden çekiş özelliği ve 2 litre hacminde 4 silindirli benzinli motor ile ürettiği 300 beygir güç ve 400 Nm tork ile 0-100 km/sa hızlanmasını 5,4 saniyede tamamlıyor.

Yeni MINI Countryman’in içinde otomotiv sektöründe ilk kez sunulan 240 mm çapındaki yuvarlak OLED ekran üzerinden bilgi-eğlence sistemi ve sürüş destek sistemleri kontrol ediliyor. Yeni MINI İşletim Sistemi 9 ile tüm fonksiyonlar dokunmatik ekran teknolojisi veya sesli asistan aracılığıyla sezgisel olarak çalışıyor.

Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik lansmanda yaptığı konuşmada BMW X2’nin önceki nesline göre daha sportif bir görünüme kavuştuğunu ve iç mekanda daha geniş bir yaşam alanı sunduğunu belirtti. BMW’nin aynı gövdede farklı güç sistemleri sunan “Power of Choice” yaklaşımının X2 ile de devam ettiğini belirten Tiftik, her iki modelin de Borusan Otomotiv Yetkili Satıcıları’ndaki yerini aldığını sözlerine ekledi. MINI markasının Go-Kart hissi veren sürüş deneyimi ve ikonik tasarımıyla dünyada en tutkulu hayran kitlesine sahip otomobil markalarından biri olduğunu vurgulayan Hakan Tiftik, “Yeni nesil MINI Ailesi’nde otomotiv sektöründe ezberleri bozacak radikal değişimler oldu. İlk jenerasyonuna göre boyutlarını önemli ölçüde artıran ve çok daha kaslı bir görünüme kavuşan Yeni MINI Countryman de içten yanmalı benzinli, mild hybrid benzinli ve tamamen elektrikli motor seçenekleriyle MINI Yetkili Satıcıları’nda görülebiliyor.” şeklinde konuştu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir