Volvo Yeni Elektrikli EX90’ı Tanıttı

Tam elektrikli bir geleceğe doğru çalışmalarını hızla sürdüren Volvo Cars, yeni elektrikli modeli EX90’ı tanıttı.

Volvo yeni elektrikli amiral gemisi modeli olan EX90’ı Stockholm’de düzenlenen bir lansman ile tanıttı. NVIDIA DRIVE AI platformları Xavier, Orin ve Qualcomm Technologies’in Snapdragon Kokpit Platformları tarafından desteklenen bir çekirdek sistem; Volvo mühendisleri tarafından şirket bünyesinde geliştirilen yazılımlar, güvenlik ve bilgi-eğlence sisteminden pil yönetimine kadar otomobilin temel işlevlerinin çoğunu çalıştırıyor. Başka bir deyişle Volvo EX90 sadece yeni bir otomobil olmanın ötesinde, tekerlekler üzerinde ilerleyen oldukça gelişmiş bir bilgisayar olarak tasarlanıyor. Akıllı telefonlarda veya dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi düzenli yazılım güncellemeleri sayesinde zamanla çok daha fazla gelişmesi planlanıyor.

14,5 inçlik orta ekran, Google Asistan’ın sesli komut yardımı, Google Haritalar navigasyonu ve Google Play’deki birçok favori uygulama bu sistemde yer alıyor. Volvo EX90’daki ekranlar kullanıcıya doğru bilgiyi kısa zamanda sunarak sürücünün gözlerini yoldan ayırmamasına yardımcı oluyor. Volvo EX90’ın kablosuz Apple CarPlay ile de uyumlu olması planlanıyor. Standart 5G bağlantısı varsa ihtiyaç duyulan uygulamalar ana ekrana kolaylıkla yüklenebiliyor. Ayrıca Volvo’da bir ilk olan Dolby Atmos özelliğine sahip yeni Bowers & Wilkins ses sistemi ve baş desteğine entegre hoparlörler sayesinde en sevilen müzikler de dinlenebiliyor. Volvo EX90 standart olarak telefon anahtarı teknolojisiyle birlikte gelecek. Akıllı telefonlar anahtar olarak kullanılabilecek ve otomatik olarak otomobilin kilidini açabilecek.

Şirket bünyesinde tamamen elektrikli teknoloji tabanıyla geliştirilen Volvo EX90, WLTP test döngüsüne göre, tek bir şarjla 600 kilometreye kadar egzoz gazı emisyonsuz sürüş menzili sunuyor ve 30 dakikadan kısa sürede yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj oluyor. İlk etapta sunulan çift motorlu dört tekerden çekişli versiyonda, 111 kWh pil ve performans versiyonunda 380 kW (517 hp) ve 910 Nm tork sağlayan iki sabit mıknatıslı elektrik motor yer alıyor. Volvo EX90’da yaklaşık yüzde 15 geri dönüştürülmüş çelik, yüzde 25 geri dönüştürülmüş alüminyum ve 48 kilogram geri dönüştürülmüş plastik ve bio-tabanlı malzeme yer alıyor. Bu oran, otomobilde kullanılan toplam plastiğin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturuyor ve bugüne kadar herhangi bir Volvo otomobilde kullanılan en yüksek orana karşılık geliyor.

Volvo Ex90 modelinin önümüzdeki seneden itibaren önce ABD’de, sonra da Çin’de üretileceği açıklandı.