1 Milyonuncu Fiat Egea Üretildi

Fiat markasının güçlü oyuncusu Egea’nın 1 milyonuncu adedi üretildi. Tofaş Fabrikası’ndaki üretim bandından inen 1 milyonuncu Egea, hibrit motor seçenekli bir Cross oldu.

Stellantis’in önde gelen üretim ve Ar-Ge merkezlerinden olan Tofaş’ın 1,2 milyar dolar yatırımla dünya pazarlarına sunduğu Fiat Egea Ailesi’nin 1 milyonuncu otomobili üretildi. Tofaş Fabrikası’ndaki banttan inen 1 milyonuncu Fiat Egea ise “Cross Hybrid” modeli oldu. Böylece Tofaş’ta üretilen toplam araç sayısı da 6,8 milyonu aştı. Bursa’da geliştirilip üretilerek dünyanın pek çok farklı noktasına  ihraç edilen Fiat Egea, ülkemizdeki önemli miktardaki satışının yanı sıra 590 bin adetlik ihracat performansıyla da bu konuda ülkemize katkı sağlamakta.

Fiat’ın 2019 yılından bu yana Türkiye Toplam Otomotiv pazar lideri ve Egea modelinin bu başarıda önemli katkısı bulunduğunu söyleyen Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Egea’nın pazara sunulduğu günden itibaren tam altı yıldır “Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen Otomobili” olduğunu, başarısını da bu yıl Egea ailesine katılan yeni üyeler ve hibrit motorlu versiyonlarıyla perçinlediğini söyledi. Eroldu konuyla ilgili ayrıca:“Egea,Türk Otomotiv Sanayisi için bir kilometre taşı, tamamen Türk müşterisinin ihtiyaç ve beklentilerine göre şekillendi ve geliştirildi. Farklı müşteri ihtiyaçlarına yönelik gövde seçenekleri, sınıfının en üst seviyesinde sürüş özellikleri ve sınıfında bulunmayan bağlanırlık teknolojileri ile  tüketici tercihinde ilk sıraya yerleşti. Egea’yı hayal ederken ve tasarlarken amaçladığımız gibi tasarım ve teknolojinin ayrıcalıklarına geniş kitlelerin ulaşabileceğini ispatladı. Müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere ürün yelpazesinin sürekli büyümesi Egea’nın başarısında önemli rol oynadı. Ürettiğimiz 1 milyonuncu Egea ile Tofaş’ta üretilen toplam araç sayısı da 6 milyon 800 bini aştı. Egea’nın ürün geliştirme sürecinde kavram aşamasından sonuna kadar proje sorumlululuğunu  Tofaş Ar-Ge merkezi üstlendi. Egea, kavram tasarımından ürünün geliştirilmesine ve pazara sunulmasına kadarki tüm süreçlerde, Tofaş imzasını taşıyan bir proje olarak yalnızca şirket tarihimizde değil, Türk otomotiv sanayiinde de özel bir yere sahip” şeklinde konuştu.