Rusya’nın En Büyük Fuarına Türk Firmalarından Yoğun İlgi

Rusyanın başkenti Moskovada 23-26 Mayıs 2023 tarihleri arasında düzenlenecek olan 23. Uluslararası İş Makineleri ve Teknolojileri Fuarı CTT Expo, CTO EXPO – Uluslararası Otomotiv, Yedek Parça ve Aksesuarları Fuarı ve COMVEX- Uluslararası Ticari Araçlar ve Teknolojileri Fuarı 100.000 m2 alanda yaklaşık 1000 firmaya ev sahipliği yapacak.

Türkiye Resmi Temsilciliği’nin Taneva Fuarcılık tarafından yürütüldüğü ve T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yüksek teşvik oranı ile desteklenen fuarlarda, Rusya, Belarus, Hindistan, İtalya, Kazakistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Pakistan ve Türkiye’den olmak üzere toplam 8 ülkeden katılımcılar yer alacak. Türkiye’den yaklaşık 5000 m2 alanda 100 firmanın katılımıyla düzenlenecek fuarlarda, İTO tarafından da milli katılım organizasyonu düzenleniyor.

Rusya’nın en prestijli fuar alanlarından biri olarak nitelendirilen Crocus Expo IEC’de düzenlenecek olan fuarlar hall 13,14,15 ve dış alanda yer almak üzere, Rusya’da düzenlenen en büyük fuar olarak katılımcı ve ziyaretçileri ağırlayacak. İş makinelerinden, inşaat malzemelerine, otomotiv yedek parça ve aksesuarlarından, ticari araç, treyler ve kamyonlara kadar geniş ürün yelpazesinin sunulacağı fuarlarda, ziyaretçilere eşsiz bir sinerjinin sunulması hedefleniyor.

Fuar için oluşturulan ziyaretçi kayıt uygulamasında geçen yıla göre 5 kat fazla ziyaretçi kayıt işlemlerini tamamlamış durumda. Fuarlarda Rusya dışında, Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkeleri’nden de ziyaretçiler yer alacak. XCMG, TECHSTROYCONTRACT, SANY, ZOOMLION, RUSBUSINESSAVTO, PUTZMEISTER, SHANTU ,KAMAZ, MAZ, AZ URAL, FOTON MOTOR, CHAIKA-NN, FENOX, LUZAR, ALLEYA GROUP, PO TREC ZAO, ACTIO RUS gibi büyük firmaların yer alacağı  fuarda Türkiye’den ELKON, MEKA, MST, GMM, FABO, Asblok, Makine Tanıtım Grubu, İMDER, Cayak, Gelen Makina, ASP, E-MAK, Maksan, SIGMA Asfalt, Namtaş, Göçmaksan, Bumeks, Odak Makina, Özkanlar Makina, MAG Kauçuk, Nursan, Star Yağcılar ve Orthaus gibi sektörün önde gelen firmaları yer alacak.

Taneva Fuarcılık’ın kurucu ortağı Burak Tarkan Baydar, fuar için başlayan ziyaretçi kayıt işlemlerinin şimdiden rekor düzeye ulaştığını belirterek, “ Şu ana kadar fuara kaydolan ziyaretçilerin %40’ından fazlası genel müdür ve firma sahibi, %62’si ise satın alma müdürü pozisyonunda. Türkiye’den 3 fuar için katılımcı olarak 5000 m2’de yer alacak toplam 100 firma bugünkü tarih itibariyle fuarın yüzde %12’sini kaplamış durumda. Rusya’nın Türk firmaları için çok büyük bir pazar olduğunu ve bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Fuar süresince oluşturulacak özel iş görüşme alanlarında sektörün önde gelen dernek ve birlikleri ile çeşitli konferanslar ve oturumlar düzenlenecek.