Rolls-Royce Spectre Türkiye’ye Geldi

Rolls-Royce Motor Cars Istanbul showroom’u tamamen yenilenmesinin ardından tekrar kapılarını açtı ve yeni Spectre’ın tanıtımı düzenlendi.

Açılış sırasında konuşan Rolls-Royce Motor Cars İstanbul Genel Müdürü Hilal AysalBugün, Spectre’ı resmi olarak kendi ülkemizde karşılamaktan mutluluk duyuyoruzTürkiye’de varlığını sürdüreceği beklentisi, ilk duyurulduğu andan itibaren giderek artıyordu.’’dediRolls-Royce Motor Cars, İngiltere, Avrupa ve Orta Asya Direktörü Boris Weletzky ise: “120 yılı aşkın süredir, Rolls-Royce Motor Cars lüksün sınırlarını zorlayarak yeni gerçeklikler yaratıyor. Yeni showroom, bizleri Rolls-Royce’un kalbinin ve markanın temsil ettiği her şeyin tam ortasına götürüyor, ilham veriyor.’’ şeklinde konuştu.

Rolls-Royce Spectre piyasaya sunulmadan önce kapsamlı bir tasarım sürecinden ve 2,5 milyon kilometreyi aşan geliştirme test programından geçirilmiş. Üç tona yakın ağırlığı (2890 kg boş ağırlık) bulunan Spectre, 5475 mm uzunluğuna, 2017 mm genişliğe ve 3210 mm dingil mesafesine sahip. Spectre ayrıca Cullinan SUV, Ghost,  Phantom  gibi diğer mevcut Rolls-Royce’lar ile aynı temel alüminyum uzay kafesi ‘Lüks Mimari’ şasisini paylaşıyor.

Rolls-Royce’un kabin içindeki Starlight tavan döşemesi minik ışık yayan yıldızlarla birlikte kapılara kadar genişletilmiş. İlk kez bir Rolls-Royce üretiminde 4.796 adet hafifçe aydınlatılmış “yıldız desenleri” içeren Starlight Kapı paneli de yer alıyor. Gök teması otomobilin aydınlatılmış ön paneliyle devam ediyor. İki yıl boyunca 10.000 saatin üzeri bir sürede geliştirilen sistem, 5.500’den fazla yıldızdan oluşan kümeyle çevrelenmiş Spectre isim plakasıyla tamamlanmış. 

Rolls-Royce, hava akışını iyileştirmek amacıyla ikonik amblemi Spirit of Ecstasy’i Spectre için yeniden tasarlamış. Gelecekteki tüm modellerinde yer alacak yeni amblem, 20 mm daha alçakta (önceki model 100 mm) ve 82 mm yükseklikte duruyor. 830 saatlik tasarım modellemesiyle rüzgar tüneli testleri sırasında tasarlanan amblem, daha fazla öne eğilim gösteriyor.

Rolls-Royce yeni modelindeki elektrikli yapılandırmayla ideal çözümü bulduğunu düşünüyor. 102 kWh batarya, 22 kW şarj cihazında sıfırdan yüzde 100’e kadar 5 saat 30 dakikada şarj edilebiliyor. Tarihteki en aerodinamik Rolls-Royce olarak nitelendirilen Spectre, 0,25’lik Cd ile 520 km’lik WLTP menziline sahip. Spectre ayrıca 585 bg ve toplam 900 Nm iki elektrik motoru (aks başına bir tane) sayesinde 4,5 saniyede 100 km/s hıza çıkabiliyor.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir