Porsche Yeni Taycan’ı İstanbul’da Tanıttı

Porsche Türkiye yeni Taycan modelini Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlediği özel bir gecede tanıttı.

Türkiye’de ilk defa tanıtılan yeni Taycan modeli, Zorlu PSM’de gerçekleştirilen ve Porsche müşterilerinin yanısıra iş, moda, tasarım, medya sektörü ve cemiyet dünyasından isimlerin katıldıkları özel davette, heyecanlı ve sıra dışı bir lansmanla kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Davetlileri etkinliğe girişte yeni Taycan 4 Cross Turismo modeli karşıladı. Taycan’ın off-road karakterini yansıtan Cross Turismo versiyonu ilk defa sunulan Shade Green rengi ile boy gösterdi.

Yeni medya sanatçısı  Süleyman Yılmaz, Taycan’ın hızlanma anında yarattığı G kuvvetini ileri teknolojiyi sanatsal vizyonla harmanlayan dijital bir yorumla yansıttı. Araç içi ses deneyimi dört boyutlu bir ses tasarımıyla vurgulandı. Mekansal deneyimi aktarmak için ışık ve görselleri kullanan Yılmaz, görsel-işitsel bir şölenle Taycan’ın elektriksel üstünlüğüne de vurgu yaptı.

Dijital performansın en etkileyici kısmı ise finalde sürpriz bir şekilde gösterilen Taycan’ın en hızlı ve en performanslı versiyonu olan Turbo GT modeli oldu. 0’dan 100 km/s hızlanmasını yalnızca 2.2 saniyede tamamlayan ve Laguna Seca ile Nürburgring pistlerinde rekor kıran Turbo GT modeli geceye özel olarak İstanbul’da Porsche tutkunları ile buluşturuldu. Yeni Taycan Turbo GT’ye özel ilk defa sunulan Sky Purple Metallic rengi katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

Yeni Taycan’da menzil önceki modele kıyasla %35’e kadar artırılarak şehir içinde maksimum 821 km’ye ulaştırıldı. Performance Battery Plus seçeneği ile 320 kW’ye kadar artan şarj kapasitesi ve 105 kW’ye artan batarya kapasitesi sayesinde %10’dan %80 şarj seviyesine 18 dakika içerisinde ulaşarak daha hızlı şarj imkanı sunuyor. Tüm yeni Taycan modelleri her versiyonda artık daha fazla standart donanım seçeneği sunuyor. Ayrıca yeni Taycan’da ilk defa opsiyonel olarak sunulan Porsche Active Ride süspansiyonu, sürüş konforu ile dinamikler arasında bir denge sağlıyor. Dış tasarımda ise yüksek çözünürlüklü HD Matrix ön farlar ve arka stop farları da dahil olmak üzere ön ve arka tasarımını yeniledi. Ayrıca, Turbonite renkli detaylar ile hem dış hem de iç mekânda Turbo ve Turbo S modellerinin daha dikkat çekici bir görünüm sunması amaçlanmış.

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir