Pirelli Antik Yollarda Serüveni Sona Erdi

Pirelli’nin, Anadolu’da tarihin ilk teker izlerinin peşine düştüğü ve 30 günde 150 antik yola ulaştığı yolculuk, Pirelli Antik Yollarda kitabı ile taçlandırıldı.

Otomotiv dünyasında sürdürülebilir mobiliteye liderlik etme misyonunu taşıyan Pirelli, 150 yılı geride bırakırken bu kutlamayı daha özel kılmak amacıyla Türkiye’de farklı bir çalışmaya imza attı. Mobilite kavramının doğuşuna uzanan ve geleceğe ışık tutan belgesel niteliğindeki proje kapsamında tarih boyunca önemli bir köprü rolü üstlenen Anadolu’nun antik yollarında tarihin ilk teker izleri sürüldü. Dünyanın en eski yollarına götüren, 30 gün boyunca devam eden 10 bin kilometrelik keşif yolculuğu ile 150 antik yola ulaşıldı. Binlerce yıllık bakımlı yollarıyla Anadolu’nun tüm ihtişamını gösteren ve kitaplaştırılan Pirelli Antik Yollarda serüveni, 18 Aralık Pazartesi günü The Peninsula İstanbul’da düzenlenen basın buluşmasıyla tanıtıldı. Toplantı Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi Fecir Alptekin, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz teşrifleri, Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Şükrü Bekdikhan’ın katılımıyla Pirelli Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander ve Pirelli Türkiye CEO’su Gian Paolo Gatti Comini’nin ev sahipliğinde, projeye emek veren deneyimli gazeteci Okan Altan’ın sunumuyla gerçekleştirildi.

Otomotiv gazetecisi Okan Altan’ın rehberliğinde, fotoğraf sanatçısı İrfan Bilir’in objektifinden karelerle ölümsüzleştirilen 30 günlük yolculukla, tarihin ilk tekerlek izlerini bulma amacını taşıyan bu kapsamlı çalışma, bir belgesel niteliği taşıyor. Farklı uygarlıkların mobilite alışkanlıklarını inceleyerek Anadolu’nun zengin tarihini aydınlatan proje, yukarı Mezopotamya’dan Eti kültürüne, Frigya’dan Kilikya’ya, Pamfilya çizgilerinden Torosların kuzeyine geniş bir coğrafyada zengin bir kültürel perspektif sunarak Türkiye’nin köklü mirasını da gözler önüne seriyor. 10 bin kilometre süren yolculuğun zorlu koşullarında, Pirelli SUV lastiklerinin “mükemmel uyum” felsefesi ile geliştirilen Pirelli Scorpion lastikleri kullanıldı. Pirelli’nin 150 yılı aşan mirasını sürdürülebilirlikle birleştirdiği bu yolculuğu, lastik teknolojisinin ötesinde bir çevresel ve kültürel sorumluluk taahhüdünü simgeliyor.

Pirelli Antik Yollarda kitabı ve keşif sürecinin dokümantasyonu aynı zamanda Pirelli’nin köklü mirasını ve otomotiv dünyasına kattığı önemli değerleri vurgulayarak, tarihe duyulan derin bir saygıyı yansıtıyor. Geçmişten geleceğe mobilite kavramının anlaşılmasında bir bağ kuran çalışmada, çizilen rota ve uğranan güzergahlar, koordinatları ile birlikte detaylı bir şekilde kitaba ve web sitesine aktarıldı. Böylece dahil olmak isteyen herkesin bu tarihi yolculuğa katılabilmesi sağlanıyor.

Milattan çok öncesine uzanan dünyanın en eski yolları üzerinde tarihin ilk teker izlerinin arandığı yolculuk bilinen tarihin öncesinden Yukarı Mezopotamya’dan başlıyor. Eti kültürüne, Frigya’ya, Kapadokya’ya, Kilikya’ya, Pisidia, Lidya, Karya, Likya Pamfilya çizgilerinden Toroslar’ın kuzeyine 8 bin yıl öncesine neolitik dönemlere geçildikten sonra daha yakın tarihli eksi 2000 yaşındaki bir çok patikaya geri dönüldü.

Güneydoğudan kuzeye ve batıya sonra güneyden yeniden başlayan antik yolları keşif turu, Nemrut, Kemaliye ve Urfa’dan İç Anadolu’da Alacahöyük, Hatttuşaş, Tuz Gölü’ne, batıda Asos, Bergama ve Afrodisyas’a, Akdeniz’de ise Fethiye, Knidos, Taşlıca, Kaunos, Toroslar ve Tarsus’a kadar uzanıyor. Bütün bu kültürlerin bir araya getirildiği kitap ise baş döndürücü bir arkeolojik zenginliğe sahip dünyanın en değerli müzelerinden biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile açılıyor. Müze, Paleolitik Çağ’dan Hititler ve Urartu Krallığı’na uzanan dünyanın en eski medeniyetlerine dair izler sunuyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir