Mercedes bombayı kurdu: G65 AMG 4×4² Cabriolet

Mercedes’in 2011 yılında önce Avustralya Ordusu için hazırladığı; daha sonra ‘road legal’ yani yol versiyonuyla duyurduğu steroidli G Serisi 6×6 ve 4×4² yine ‘çılgın’ bir projeye konu oluyor.

Resmi Facebook sayfasından bir ‘teaser’ fotoğrafı yayınlayan Mercedes, ‘G65 AMG 4×4² Cabriolet’ olarak isimlendirdiği üstü açık off-road canavarını müjdeledi. İlk olarak 6×6 olarak sahneye çıkan, ardından da 2015 yılında ‘G500 4×4²’ isimli nispeten ‘ehlileştirilmiş’ versiyonuyla devam eden ‘steroidli G Serisi’ çılgınlığı bu sefer; G65 AMG motorlu, 4×4² altyapılı ve Cabrio gövdeli yepyeni bir modelle devam ediyor.

Görselden anlaşıldığı kadarıyla Mercedes G65 AMG 4×4² Cabriolet; karbon çamurluklara, büyük bir fren gücüne (stepnenin 8 bijonlu devasa merkezi bunu kanıtlıyor) ve Unimog geleneği portal akslara sahip olacak. AMG motorlarının şu an en tepesinde bulunan 6 litrelik V12 ile donatılması muhtemel G65 AMG 4×4² Cabriolet’in 600 beygirden fazla güç sunması bekleniyor. Mercedes S65’ten de hatırladığımız çift turbolu bu üniteyle asfaltta fazlasıyla hızlı olacak modelin, en az 1000 Nm olması beklenen torkuyla arazide de ‘fazlasıyla iyi’ olacağını tahmin etmek zor değil.

İlerleyen günlerde modelin detaylarının belli olmasıyla soru işaretleri giderilmiş olacak.

 Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir