Lotus Geely’ye, Proton PSA’ya mı satılıyor?

PSA‘nın Opel‘den sonra Proton‘u da alış veriş listesine koyduğu; Lotus‘un da Çinli üretici Geely‘ye satılacağı haberleri otomobil piyasalarını hareketlendirdi.

Peugeot-Citröen‘in Opel‘i satın alıp almayacağı konuşula dursun, Malezya’dan gelen yeni bir haber herkesin ilgisini çekti. Proton‘la ilgilendiğini doğrulayan PSA, pazarlık aşamasında olduklarını resmen duyurdu. Olası bir satın alma durumu halinde Malezya’da büyük bir üretim tesisi kurmak için yatırım yapacak PSA’nın karşısında Geely engeli bulunuyor.

Volvo‘nun da sahibi olan Çinli üretici Geely‘nin de Proton’la ilgilendiği biliniyor. Fakat Geely‘nin şu an anlaşma aşamasında olduğu Lotus alışverişi gerçekleşirse Çinlilerin Proton’u PSA’ya bırakması muhtemel görünüyor. Bu konuda kilit isim ise şüphesiz Proton’un; aynı zamanda da Lotus‘un sahibi Malezyalı DRB-Hicom.

Uzun zamandır yabancı yatırımcı arayışı içinde olan Proton‘u PSA‘nın satın alması durumunda, Fransız üretici Güney Doğu Asya pazarına ‘Push to Pass’ stratejisiyle sağlam bir giriş yapacak. Tanjung Malim,Perak’da kurulacak yeni üretim tesisi için planları şimdiden hazırlayan Peugot-Citröen Grubu, Proton’un 150.000 adetlik üretim kapasitesini 2 milyona çıkaracak.

‘Satın alma’ konularındaki bu belirsizliğin Malezya’lı DRB-Hicom’un, Fransız PSA‘nın ve Çinli Geely‘nin masada yapacakları pazarlıkla netlik kazanacağı ortada. Merakla bekliyoruz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir