Hyundai IONIQ 5 N Kış Testlerini Tamamladı

Hyundai, Temmuz ayında Avrupa’da satışa sunulacak IONIQ 5 N’in dayanıklılık testlerini İsveç’te eksi 30 derecede gerçekleştirdi.

Elektrifikasyondaki yatırımlarının karşılığını piyasada dikkat çeken modellerle almaya başlayan Hyundai, performans tutkunlarının ilgisini çeken N modelleriyle de elektrikle mobiliteyi bir araya getirmeye başladı. Markanın N Departmanı seri üretim ilk elektrikli N modeli olan IONIQ 5 N’in zorlu kış testlerini İsveç Arjeplog’daki Hyundai Mobis Proving Center sahasında gerçekleştirdi. Arjeplog’daki Hyundai Mobis test alanı, Kuzey Kutup Dairesi’ne bitişik konumu göz önüne alındığında dünyanın en zorlu ve en düşük yol tutuş katsayısına sahip buzlu yüzeyleri olarak sayılıyor.

Zemin tamamen buzla kaplı olurken sıcaklık ise -30° dereceye kadar düşüyor. Pil ve şarj süresini etkileyen soğuk hava koşulları, elektrikli otomobillerin kış aylarındaki çalışma prensipini tamamen zorlaştırır. Bu doğrultuda; IONIQ 5 N’in batarya ve HTRAC dört tekerlekten çekiş sistemini test eden Hyundai N mühendisleri, aşırı düşük sürtünme koşullarındaki sürüş karakteri ve performans yeteneği arasındaki optimum dengeyi elde etmeye çalıştılar.

Hyundai önümüzdeki günlerde model ile ilgili daha fazla teknik bilgi ve donanımı medyaya açıklayacak. Hyundai IONIQ 5 N, Temmuz ayında yapılacak lansmanın ardından satışa sunulacak.