Honda ve SoftBank’tan Teknolojik İş Birliği

Honda ve Japonya’nın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden SoftBank, 5G mobil iletişim sistemi kullanarak yayalar ve araçlar arasındaki çarpışmaları azaltmaya yönelik teknolojik iş birliğinin detaylarını duyurdu.

Bu iş birliği kapsamında, Honda’nın Hokkaido eyaletindeki Takasu kasabasında bulunan bağımsız 5G deneysel baz istasyonunda teknoloji geliştirme ve doğrulama çalışmaları gerçekleştiriliyor. 2017 yılında bağlantılı araç teknolojileri geliştirmek üzere iş birliğine başladıklarını duyuran Honda ve SoftBank, uzun vadede yayalar ile araçları birbirine bağlayan ağ teknolojisini kullanarak mobilitenin güvenli bir şekilde yaşandığı ve iş birliği içinde yaşayan bir toplumu hayata geçirmeyi hedefliyor. Bu iş birliği doğrultusunda, Mart 2022 itibari ile teknolojik doğrulamanın tamamlanacağı açıklandı.

Bu amaç doğrultusunda Honda ve SoftBank, 2021 mali yılı sona ermeden önce (31 Mart 2022 tarihinden önce) 5G SA ve hücresel V2X bağlantılarını tamamlamak için teknolojik doğrulamayı sürdüreceklerini açıkladı. İş birliği kapsamında, Honda’nın Hokkaido eyaletindeki Takasu kasabasında bulunan bağımsız 5G deneysel baz istasyonunda, üç farklı kullanım alanı için teknoloji doğrulama çalışmaları gerçekleştiriliyor.