Honda SENSING teknolojisi gelişmeye devam ediyor

Honda ‘Herkes için Güvenlik’ yaklaşımı ile geliştirdiği yeni nesil güvenlik teknolojileri olan SENSING 360 ve SENSING Elite’i tanıttı.

Honda, ‘Herkes için Güvenlik’ yaklaşımı ile geliştirdiği yeni nesil güvenlik teknolojileri olan SENSING 360 ve SENSING Elite’i tanıttı. Honda uzun yıllardır hem donanım hem de yazılım açısından güvenlik teknolojilerinin araştırma ve geliştirmesini sürdürerek kazaların olmadığı bir toplum için çalışmalarını sürdürüyor. Honda SENSING güvenlik ve sürüş destek sistemi, Honda’nın Japonya ve ABD’de satılan yeni otomobil modellerinin yüzde 99’unda ve dünya genelinde yüzde 86’sında kullanıma sunuluyor. Honda SENSING özelliğine sahip araçların sayısı 14 milyonu aşıyor. Honda SENSING Elite, yeni nesil teknolojiler üzerinden Honda’nın orijinal yapay zeka teknolojileriyle elde edilen gelişmiş tanıma ve anlama işlevleri sunuyor. Honda SENSING Elite’in kullanıma sunulması ile elde edilen bilgilerden yararlanılarak Honda SENSING 360 çok yönlü güvenlik ve sürüş destek sistemini geliştirildi. Honda SENSING 360, çarpışmaları önlemek için sürücüde ve aracın çevresinde meydana gelen sıra dışı koşulları tespit ederek sürücünün yükünü azaltan yeni nesil teknolojiler kullanıyor.

Yeni nesil teknolojilerle birlikte mevcut Honda SENSING 360’a, sürücü ve aracın çevresinde meydana gelen olağan dışı koşulları algılama sonucunda çarpışma riskini azaltmak ve sürücünün yükünü daha da hafifletmek için yeni işlevler eklenecek. Bu kapsamda SENSING 360’a eklenecek yeni işlevler olan; elleri kullanmadan çalışan Gelişmiş Şeritte Sürüş ve elleri kullanmadan çalışan Gelişmiş Şerit Değiştirme ile sürücülerin daha konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşaması hedefleniyor. Bu işlevler sayesinde aracın yol hakimiyeti kolaylaşırken; takip mesafesi için de uyarılar sürücüye yardımcı oluyor.

Honda SENSING 360 Next Technologies

Ayrıca Honda SENSING 360’ın sistemin kontrolü devretme (kontrolün sürücüye geri verilmesi) taleplerine yanıt verilmediğinde, aracın ilgili şeritte yavaşlamasına ve durmasına yardımcı olan Sürücü Acil Durum Destek Sistemi ve arkadan yaklaşan aracı algılayarak yolcuların yaklaşan aracı fark etmesi için bildirimler ile yolcuyu bilgilendiren Araçtan İnme Uyarısı trafik güvenliği için büyük önem taşıyor. Honda SENSING 360 kapsamında önden çarpışmayı önlemek için sürücünün durumunu ve risk faktörlerini tespit eden teknolojiyi de kullanıma sunmaya hazırlanan Honda; Sürücü Dikkat Dağınıklığı Uyarısı ve Çarpışma Uyarısı, Şerit İçi Çarpışma Önleme Yardım Teknolojisi ve Acil Direksiyon Yönlendirme Destek Teknolojisi ile yaya, bisiklet veya araçla çarpışma riskini azaltmak için hız azaltma ve direksiyon yönlendirme desteklerini sağlıyor.