Ford Kuga Yenilendi

Ford’un en çok satan SUV modeli olan Kuga, yenilenerek marka tutkunlarının beğenisine sunuldu. 

Ford, ilk bakışta yeni Kuga’yı bir SUV’den beklenenden çok daha fazlasını sunmak üzere yeniden tasarlamış bir görünüme sahip. Yeni Kuga, performansına ek olarak kesintisiz bağlantı kolaylığı ve günlük maceralar için de yeni nesil sürücü destek sistemleri sunuyor. Titanium ve sportif ST-Line donanımları tasarım ve farklı karakter özellikleriyle dikkat çekiyor. Tam genişlikteki LED ışık çubuğu Ford’un Mavi Oval logosunu sergileyen yeni ön ızgara tasarımını çerçeveleyerek aracın diğer yeni görsel detayları arasında. Kuga’nın iç tasarımında önceki sisteme göre iki kat daha fazla bilgi işlem gücüne sahip Ford’un en yeni nesil SYNC 4 bilgi-eğlence sistemi yer alıyor. Akıllı telefonlarla sorunsuz entegre olan bu sistem; Apple CarPlay ve Android Auto ile ana uygulamalara ve bilgilere kablosuz erişim imkânı sağlıyor.

FordPass uygulamasıyla otomobil nerede olursa olsun araçla bağlantıda kalmak, uzaktan aracı kontrol etmek ve araca dair güncel bilgilere erişmek mümkün. Kuga uzaktan araç kilitlerini açma, kilitleme ve uzaktan aracı çalıştırma/durdurma gibi özelliklerle donatılmış. Bağlanabilirlik özellikleri sayesinde araç konumu, depo doluluk oranı, lastik basıncı, güncel kilometre bilgisi ve motor yağı kalan ömür bilgisi gibi verilere FordPass uygulaması üzerinden erişilebiliyor. SYNC 4 ayrıca güvenli ve emniyetli bağlantıları desteklemeye yardımcı olan Römork Bağlantı Kontrol Listesi ile sürücülerin yeni Kuga’nın çekme kabiliyetinden maksimum düzeyde yararlanmasını da destekliyor. Römork Çekme Navigasyonu ise SYNC 4 ile dar virajlardan, alçak köprülerden ve diğer engellerden kaçınmaya yardımcı olacak bir rota seçilebilmesi için sürücülerin araç ve römork boyutlarını sisteme girebilmesini sağlıyor.

Gelişmiş sürücü destek teknolojisi, en zorlu koşullarda bile sürüşü desteklemeyi amaçlamış. Yeni nesil Adaptif Hız Kontrolü 4,5 virajların ve kavşakların yanı sıra diğer trafik durumları için de otomatik olarak fren yapabiliyor. Öte yandan 360 derece kamera sistemi 6 ön, arka ve yan kameraları kullanarak 360 derecelik bir perspektif oluşturuyor; böylece park etmeyi, römorku bağlamaya hazırlanmayı ve hatta otomatik oto yıkamayı kullanmayı kolaylaştırıyor. Geri Fren Desteği, park alanlarından geri geri çıkarken görüş mesafesinin sınırlı olduğu durumlarda kullanılıyor. Bu özellik karşıdan yaklaşan yayaları ve araçları algılayarak sürücüyü uyarıyor ve araç çarpışma riski altındaysa otomatik olarak fren yapıyor. Uzun Huzmeli Matrix LED farlar, karşıdan gelen sürücüler için parlamayı en aza indiren gelişmiş bir aydınlatma sistemi sunarken, aracın navigasyon verilerine göre farların ışık yayılımını akıllıca ayarlayarak gece sürüşü sırasında daha iyi görünürlük ve güvenlik sağlıyor.

Yeni Kuga, Ford’un Valencia (İspanya) fabrikasında üretiliyor. Bu tesiste parçaların 3D teknolojisiyle basılması sayesinde son derece hassas ve sürdürülebilir üretim gerçekleştiriliyor. Yapay zekâ, mühendislerle el ele çalışarak en yüksek kalite ve üretim standartlarını garanti ediyor. Avrupa’da bu ay satışa sunulacak olan yeni Kuga, önümüzdeki dönemde de Türkiye’de müşterilerle buluşacak.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir