FIAT Beşinci Kez Üst Üste Pazar Lideri Oldu

FIAT, 2023 yılında Türkiye toplam otomotiv ve otomobil kategorilerinde en çok tercih edilen marka olurken, toplam pazarda 2019 yılından bu yana sürdürdüğü liderliğini devam ettirdi.

FIAT, Türkiye toplam otomotiv satışlarında 2023 yılında da zirvedeki yerini korudu. 2019 yılından bu yana liderliği bırakmayan ve üst üste 5 yıldır lider olan ilk marka unvanını alan FIAT, otomotiv pazarında 1 milyon 232 bin 635 adetle rekor satış rakamına ulaşılan 2023 yılında, 193 bin 622 adetlik toplam satış adedi ile yüzde 15,7 pazar payı elde etti. Hem otomobil hem toplam otomotiv pazarında en çok tercih edilen marka olan FIAT, otomobil pazarında 125 bin 346 adetle yüzde 13 Pazar payı, hafif ticari araç pazarında 68 bin 276 satış adedi ile yüzde 25,7 Pazar payı elde etti. Egea modeli, 8’inci kez, binek otomobil pazarında liderliği elde ederken, hafif ticari araçlar ürün gamının minivan sınıfında yer alan güçlü oyuncusu Fiorino da 42 bin 250 adetlik performansıyla, segmentinde en çok tercih edilen model oldu.

FIAT, Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen; markaların satış ve iletişim başarılarını ödüllendiren ODMD Satış ve İletişim Ödülleri, 2023 Gladyatörleri’nde toplam 5 kategoride ödüllendirildi. Marka, “En Çok Tercih Edilen Otomobil ve Hafif Ticari Araç Markası”, “En Çok Tercih Edilen Otomobil Markası”, “En Çok Tercih Edilen Hafif Ticari Araç Modeli” ve “En Çok Tercih Edilen Otomobil Modeli” ödüllerinin yanı sıra; “Yılın TV Uygulaması” Kategorisi’nde “Fiat 500e Reklam Filmi” ile ödüle layık görüldü.

FIAT Marka Direktörü Altan Aytaç, “Rekor satış adedine ulaşılan 2023 yılında 193 bin adetlik satış adedimizle üst üste gelen beşinci pazar liderliğimizin heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Toplam pazar liderliğinin yanı sıra otomobil pazarında da “Türkiye’nin en çok tercih edilen markası” olmaya devam etmemiz, Egea modelimizin tam 8 yıldır “Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili” ve Fiorino modelimizin de “Türkiye’nin en çok tercih edilen hafifi ticari araç modeli” olması mutluluğumuzu bir kat daha arttırıyor. FIAT markasının her yıl artarak devam eden başarı hikayesinin kahramanları olan tüm ekip arkadaşlarımızı ve Fiat Bayi Teşkilatı’ımızı gönülden tebrik ediyor, markamızı ve ürünlerimizi tercih eden tüm müşterilerimize bize bu gururu yaşattıkları için teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir