Dakar Rallisi’nde Zafer Sainz ve Audi’nin

Audi, RS Q e-tron ile Dakar Rallisi’nde bir elektrikli araçla ilk zaferine deneyimli pilot Carlos Sainz ile ulaştı.

Audi, 2024 Dakar Rallisi’nde yüksek voltajlı batarya ve enerji dönüştürücüye sahip elektrikli yarış otomobiliyle ilk zaferine ulaştı ve tarih yazdı. Sekiz etap boyunca rallide üstünlüğü elinde bulunduran  Carlos Sainz/Lucas Cruz ikilisinin dışında diğer iki ekip de takımın başarısına önemli katkılar sağladı. Rallinin son etabında Stéphane Peterhansel/Edouard Boulanger etap zaferine ulaşırken, Mattias Ekström/Emil Bergkvist sıralama da dahil olmak üzere iki gün klasman birinciliği kazandı. Organizatörler, pilotlar ve co-pilotlar bitiş çizgisinde yarışı ve yaşadıklarını değerlendirdi.

Motosporları tarihine Audi adını altın harflerle yazdırdıklarını söyleyen Audi Motorsport Başkanı Michl
“Bu zaferi kelimelere aktarmak zor. Bunu sindirmemiz birkaç gün daha alacak. Bu spor aynı zamanda şansla da ilgili. Geçen sene bunun eksikliğini yaşadık. Başarısızlıklara rağmen asla pes etmeyen harika bir ekibimiz var. Ekibinize güvenirseniz imkansız gibi görünen şeyleri bile başarabilirler. Uzun ve sıkı çalışmayla bu zorluğun üstesinden geldik. Zafere ulaşan ekibimiz Carlos ve Lucas olağanüstü. Carlos sadece üst düzey bir pilot değil, aynı zamanda insanları önemseyen, her ayrıntıya kendini kaptıran ve asla kendinden memnun olmayan, kocaman yürekli bir efsane. Takımımız için mücadele etmesi büyük bir onur. Aynı şekilde Lucas’ın özenli çalışması ve becerisi olmasaydı bu başarı da mümkün olamazdı. Tüm ekibe çok teşekkür ederiz.” dedi.

Üç yıl süren bir motorsporları mücadelesinde konsept bir araçla tarih yazdıklarını söyleyen Q Motorsport Takım Müdürü Sven Quandt, “Eski tahrik sistemlerine karşı üstünlük sağladık. Bu Audi’nin rekabette önde olduğunu gösteriyor. Geliştirmek için üç yıl harcadığımız bu elektrikli tahrik konsepti kesinlikle doğruydu. Rekabet son derece heyecan vericiydi. Rallinin son günleri özellikle zorluydu. Carlos ve Lucas’ın zaferiyle çok rahatladık. Son birkaç gün Sébastien Loeb yaklaşınca gerildim. Ancak sondan bir önceki gün biraz daha rahatladım. Ekip bizim için mükemmel çalıştı. Ruh gerçekten harikaydı. Ancak böyle insanlarla zafere ulaşabilirsiniz.” diye konuştu

Audi ve markanın pek çok hayranı adına çok mutlu olduğunu söyleyen Carlos Sainz da “Bu zafer benim için çok şey ifade ediyor. Dört farklı markayla dördüncü zaferim. Ekip, Dakar Rallisi’nde birinci olmamızı sağlayan çok özel bir konsept geliştirdi. Sadece Audi bu riski alacak kadar cesurdu. Bu konsept ile tarih yazdığımız için çok mutluyum. Hem de yaşadığım en zorlu rallilerden birinde. Ailem ve tüm Audi ailesi burada. Markaya, bize inanan ve bunu mümkün kılan Rolf Michl ve Sven Quandt’a teşekkürler. Bize çok yardımcı olan Mattias, Emil, Stéphane ve Edouard’a da teşekkürler. Bu büyük bir zafer.” dedi.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir