Citroen C3’ü baştan yarattı

Yeni beş kapılı hatchback C4 Cactus benzeri görünümüyle konfor ve kişilik konusunda ivme kazandı.

Citroen yeni süperminisi C3’ü tanıttı. Markanın CEO’su Linda Jackson otomobili “Yeni müşterilerin ilgisini çekecek gerçek bir karaktere sahip konforlu bir otomobil” olarak tanımladı. Yeni C3, markanın C4 Cactus’ten sonra yeni dönemindeki ikinci model oldu. Tasarımı Cactus’e benzer şekilde asimetrik ve dikkat çekici. Zaten gündüz farlarının tasarımı, alçakta konumlandırılan farları, mat siyah alt gövde parçaları ve Airbump koruma panelleri ondan tanıdık gelecektir. 3.99 metrelik boyuyla kompakt boyutlara sahip olan otomobilin koltukları arasındaki mesafe 2 cm uzatılmış ve 300 litrelik bir bagaja sahip olmuş. Yeni C3, DS3 ve C4 Cactus’ün sahip olduğu geliştirilmiş A platformu üzerine inşa edilimiş. Fakat otomobil sadece beş kapılı olarak üretilecek. PureTech teknolojisine sahip üç silindirli üç farklı motor seçeneği bulunacak. PureTech 68, 82 ve 110 seçenekleri standart olarak manuel şanzımanla sunulacak. Aynı zamanlarda 75 ve 100 bg’lik BlueHDi dizel motor seçenekleri de manuel şanzımanlı olarak ürün gamında yerini alacak. Altı ileri otomatik şanzıman ise opsiyon listesinde.

Kabin tasarımıysa “Kuşkusuz şekilde iyi hissetmek” için tasarlanmış. Cactus’e benziyor olsa da ondan daha iyi organize edilmiş. Daha alçakta konumlanan merkezi dokunmatik ekran ve geleneksel gösterge paneli bu görüşün kanıtı olarak gösterilebilir. Koltukların da iki katmanlı süngerleri sayesinde Cactus’ten daha konforlu olacağı söylenirken Citroen’in esas iddialı olduğu nokta sınıf zirvelerindeki ses yalıtımı olacak. Fransız üretici aynı zamanda kişiselleştirmeye de önem veriyor. Otomobil dokuz renkle satışa sunulacak ve bunun yanında üç farkı tavan rengi de bulunacak. Kabin için ise dört farklı renk teması arasından seçim yapacaksınız.

Ön cama monte edilen geniş açılı kamera, GPS ve internet bağlantısından oluşan ve opsiyonel olarak sunulan ConnectedCam teknolojisi sayesinde tek tuş yardımıyla yolculuklarınızdan çektiğiniz kareleri sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabileceksiniz. Sistem aynı zamanda 20 saniyelik videolar çekmenize de olanak tanıyacak. Yeni C3’in önümüzdeki Ocak ayından itibaren satışta olacağı söyleniyor. Fiyat konusunda bir bilgi paylaşılmasa da şu anki C3’ün fiyatı 55.300 TL’den başlıyor.

Ürün müdürü Xavier Peugeot, WRC otomobilinden esinlenilmiş bir performans versiyonu olabileceğinin ipuçlarını da verdi.

YAZI: HILTON HOLLOWAY

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir