Audi Yeni RS6 Avant GT Modelini Tanıttı

Temeli kaporta ve gövde, boya, motor ve mekanik tamiri eğitimi alan çıraklar tarafından geliştirilen projeye dayanan Audi RS 6 Avant GT, model serisinin tepe noktasını oluşturuyor.

Audi RS 6 Avant GT fikri, 2020’deki RS 6 GTO konseptine dayanan bir ‘Çırak Projesi‘ne uzanıyor. Kaporta ve gövde, boya, motor ve mekanik tamiri eğitimi alan on iki çırak, Audi Design’ın desteğiyle projede altı ay boyunca çalıştı. Büyük oranda 1989’daki efsanevi Audi 90 quattro IMSA GTO yarış otomobilinden esinlendiler. Yeni Audi RS 6 Avant GT, RS 6 GTO konseptini temel alan görünümü sayesinde, ürün gamındaki diğer modeller olan RS 6 Avant ve RS 6 Avant performans versiyonlarının bir nevi önüne geçiyor da diyebiliriz. Ön cephe açık ve net RS 6 GTO konseptinden esinlenmiş. Singleframe ön ızgara ve ön hava girişleri parlak siyah renge sahip. Bu uygulama, otomobilin daha da alçak ve geniş görünmesini sağlıyor. Ön tampondaki dikey kanatçıklar, yeni hava giriş ızgarası tampon altı eki keskin görünümü daha da güçlendiren detaylar arasında. Audi Sport GmbH ilk defa tamamen yeni bir kaput kullanmakla kalmıyor, aynı zamanda onu karbon fiberden de üretiyor. 22 inçlik tekerleklerin arkasındaki entegre hava çıkışları, tekerlek yuvasındaki hava basıncını azaltıyor ve fren soğutmasını iyileştiriyor. Kaput gibi, büyük tekerlekleri çevreleyen çamurluklar da ilk kez tamamen karbon fiberden üretilmiş.

Otomobile profilden bakıldığında ise marşpiye eklentileri, parlak karbon yan ayna kapakları ve RS 6 Avant GT için özel olarak tasarlanan 6 kollu 22 inç jantlar dikkat çekiyor. Özel versiyon arka cephesiyle de dikkat çekiyor. Görsel olarak alçalan ve tasarıma özel olarak uyarlanan bagaj kapağı işlev ile görseli harmanlamış. İşlevsel difüzörün ortasındaki dikey reflektör otomobilin daha da geniş görünmesini sağlıyor. Ayrıca motorsporlarından ilham alan çift spoyler genel görünümü de tamamlıyor. Ayrıca RS 6 Avant’ın tarihinde ilk kez tavan rayları daha düz ve sportif bir siluet için kaldırılmış.

Audi 90 quattro IMSA GTO, Audi RS 6 Avant GT
Static photo

RS 6 Avant GT, standart olarak RS tasarım paketi plus ile üretim hattından çıkıyor. Siyah iç mekan, direksiyon simidi dikişleri, orta konsolun yanları, orta kol dayama ve kapı panelindeki kol dayama ve RS 6 GT yazılı paspaslar gibi noktalarda kırmızı ve bakır renk kombinasyonuyla bezenmiş. Deri-Dinamica kombinasyonuna sahip yeni RS spor koltuklar ve koltuk başlıklarının hemen altındaki RS 6 GT yazısı da bu renk şemasını içeriyor. Koltuğun ortasındaki petek şeklindeki dikişler Kırmızı ve spor koltuğun yan dikişleri ise bakır uygulanıyor. Kol dayamalar, ön konsol, yanları da dahil olmak üzere orta konsol ve kapı çıtaları Dinamica siyah mikrofiber uygulanırken, dekoratif kaplamalar Dinamica koyu siyah mikrofiber uygulanıyor. Dekoratif kaplamalar isteğe bağlı olarak açık gözenekli karbon olarak da sunuluyor. Emniyet kemerleri tamamen kızıl rengiyle dikkat çekiyor. Ayrıca orta konsolda, 660 adetle sınırlı sayıda üretilen otomobilin seri numarası yer alıyor.

RS 6 Avant GT, 463 kW (630 PS) güç ve 850 Nm maksimum tork üretiyor. Bu, baz RS 6 Avant ile karşılaştırıldığında 22 kW (30 PS) ve 50 Nm artış anlamına geliyor. Serinin en hızlısı, RS 6 Avant’tan 0,3 saniye daha hızlı ve 0’dan 100 km/s hıza 3,3 saniyede ulaşıyor. RS 6 Avant GT, 0-200 km/s hızlanmasını sadece 11,5 saniyede tamamlıyor ve bu değerle RS 6 Avant’tan 0,5 saniye daha hızlı. Maksimum hızı 305 km/s olup etkin fren performansı için RS seramik frenler devreye giriyor.

 

Özel versiyonu diğer RS modellerinden daha da ayırmak için arka akstaki quattro spor diferansiyel, RS 6 Avant GT için özel olarak ayarlandı. Yeni parametreler Dinamik sürüş modunda daha fazla arka aks ağırlıklı bir yapı sağlıyor. Ayarlanabilir coilover süspansiyon ilk kez ve sadece RS 6 Avant GT için standart olarak sunuluyor. RS 6 Avant ile karşılaştırıldığında sürüş yüksekliğini on milimetre azaltıyor. Daha yüksek yaylanma oranı, üç kademeli ayarlanabilir amortisörler ve daha sert stabilizatörler (önde yüzde 30, arkada yüzde 80 daha sert) gövdenin daha az salınıma girmesini sağlıyor ve bu da eğlence faktörünü bir kez daha önemli ölçüde artırmayı hedeflemiş.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir