Yeni BMW X7 Los Angeles Motor Show’a hazır

BMW’nin ürün gamındaki en büyük SUV modeli olmaya hazırlanan X7, Kasım 2018’de düzenlenecek Los Angeles Motor Show’da tanıtılacak.

Geçtiğimiz aylarda birçok kez test görüntüleri ortaya çıkan ve Eylül ayında Frankfurt Motor Show’da konsept halinde tanıtılan; BMW’nin şimdiye kadar ürettiği en büyük SUV unvanını taşıyacak X7, Los Angeles Motor Show’da görücüye çıkıyor. Konsept tasarımındaki boyutları fazla değişmeyen yeni BMW X7’nin uzunluğu 5020mm, genişliği 2020mm olacak. 1800mm yüksekliğindeki otomobilin dingil mesafesi ise 3010mm uzunluğunda. X7, 3. jenerasyon X5’den 113mm daha uzun, 82mm daha geniş ve 37mm daha yüksek olacak.

Geniş böbrek ızgaralarıyla ve ince ön aydınlatmalarıyla tipik bir BMW tasarımına sahip X7, ABD ve Çin pazarlarında 7 koltuklu olarak satışa sunulacak. Ayrıca BMW’nin satış ve pazarlama müdürü Ian Robertson’un yaptığı açıklamayla 7 koltuklu X7 İngiltere pazarında da satışa sunulacak.

Ian Robertson’un Autocar’a yaptığı açıklamada; “Otomobil, 7 Serisi ile aynı lüks ve teknoloji seviyesinde olacak. Dışarıdan bakıldığında büyük bir X5 olarak görünüyor olabilir fakat yeni X7’yi çok daha farklı parçalar ve yepyeni bir kokpit ile donattık.” dedi. Dizel ve benzinli motor seçeneklerinin yanında plug-in hibrit sistemli bir seçeneğin de sunulacağının ipuçlarını veren Robertson, elektrikli motorun menzilinin ise 100 km kadar olabileceğini belirtti.

Kesin bir bilgi verilmese de yeni BMW X7’nin dizel seçenekleri 30d, 40d ve 50d modellerinde 3.0 litre hacmindeki V6 ve V8 motorların kullanılması planlanıyor. Benzinli motor seçeneğinde ise X6 xDrive50i modelinden tanıdığımız 4.4 litre hacminde çift turboşarjlı V8 motor görev alacak. M paketli model X7 M’nin ise lüks odaklı bir otomobil olması planlanıyor. Kuzey Amerika, Çin ve Rusya pazarlarında satışa sunulması beklenen X7 M’in, 7 Serisi’ne ait M760Li’nin X7 Serisi’nde karşılığı olması bekleniyor.

Yeni BMW X7, firmanın ABD’de bulunan fabrikasında üretilecek. 7 Serisi’nin şasisi üzerinde temellendirilen otomobil, daha önce İskandinavya’daki testinde görüntülenmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir