Honda Türkiye fabrikası önünde “göçük” protestosu

Honda Civic sahipleri, sıfır olarak satın aldıkları araçlarının C sütunlarında oluşan “göçük” hatasını protesto etmek için Ankara’dan İstanbul’a konvoy düzenledi ve Kocaeli, Çayırova’da bulunan Honda fabrikası önünde protesto eylemi gerçekleştirdi.

Ankara’da yaşayan yaklaşık 50 Honda Civic sahibi, sıfır aldıkları FC5 kasa kodlu Civic otomobillerin hatalı çıktığı iddiasıyla Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde bulunan Honda fabrikası önünde eylem yaptı. Araçlarının fabrika çıkışı olarak hatalı olduğunu belirten sürücüler, TEM Otoyolu’nda Ankara’dan İstanbul’a kadar konvoy düzenledi.

Japon otomobil devi Honda’nın araçları binlerce araç sahibini mağdur etti. Araç sahipleri Honda Civic otomobillerinin özellikle C sütunlarında göçük ve dalgalanma oluştuğunu söylediler. Mağdur kullancılar şikayetlerini defalarca Honda Türkiye’ye bildirseler de herhangi bir yaptırımın olmadığını, “sorunun kullanıcı hatasından kaynaklandığı” cevabıyla karşılaştıklarını söylediler.

İHA’nın haberine göre eylemcilerden Cengiz Acıerik, aracın C sütunlarında kendi kendine oluşan göçükler olduğunu ileri sürerek, “Maddi imkanlarımızı zorlayarak, gerek kredi çekerek, gerekse birikimlerimizi dönüştürerek, 100 binlerce lira vererek aldığımız araçlarda yapılacak hiçbir tamir ve onarım işlemini kabul etmiyoruz. İşin daha da komik olan kısmı da bu tamir işleminin garanti kapsamı dışında tutulmasıdır. Araçlarımızda göçük bulunan bizler, sorun olmadığını kabul ettiğiniz araçlar ile değiştirilmesini istiyoruz” dedi.

“Aracı aldığım kaportada dalgalanmalar yoktu” diyen Tunga Alper, “Fakat zamanla dalgalanmalar oluştu. Bir tane olarak başlayan dalgalanmalar zamanla ileriliyor. Ne kadar ilerleyeceğini tahmin edemiyoruz. Çünkü neden olduğunu bilmiyoruz. Bunun neden kaynaklandığını bize söylemedikleri için. Ne kadar ilerleyeceğini de bilemiyoruz. Yetkilerin biz söylediği şey sadece dış etken olduğu. Dış etken olarak tarif ettikleri şeyler de arabaya binerken avuç dayaması, parmak basması ve top çarpması gibi şeyler. Bu göçüğün aynısı daha sonra sol tarafta da oldu. Ben kendi aracımda fark ettikten sonra aynı markadaki diğer araçların yüzde 90’ında bu sorunu gördüm” şeklinde konuştu.

Honda Türkiye, göçük sorunları ile ilgili sorunların yayılmasının ve Honda mağdurlarının son çare olarak Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Metin Kıratlı ile görüşmelerinin ardından 6 Aralık’ta bir açıklama yapmış ve sorunun 18 Aralık’tan itibaren çözüleceğini duyurmuştu.

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir