Tesla Model Y Kasım 2019’da hazır

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, ürün gamına ekleyeceği küçük crossover-SUV temsilcisi Model Y’nin üretimine Kasım 2019’da başlamayı planlıyor.

Tesla, SUV otomobili Model X’in küçük kardeşi Model Y’nin üretimine Kasım 2019’da, Kaliforniya’da bulunan fabrikasında başlayacak. Tesla CEO’su Elon Musk’un, Model 3’ün üretiminde parça temininden dolayı yaşanan gecikme problemlerinin ardından  Model Y için alınan parça temini fiyatlarında daha dikkatli davrandığı belirtildi. Tesla’nın geciken üretim sorununu gidermek için haftada 5000 veya yılda 260.000 otomobil üretmeyi hedeflediğini belirten Musk, Model Y’nin bu gecikmeleri yaşamayacağını açıkladı.

Model 3 üzerine temellendirilen yeni Tesla Model Y, yayınlanan teaser görselinde crossover-SUV sınıfındaki otomobillerden daha vurucu bir tasarıma sahip olduğunu gösteriyor. Otomobil, yayınlanan görselde ön kapılarında yan aynaların bulunmadığını da gösterdi. Ayna üzerine herhangi bir açıklama yapmayan firmanın, Tesla Model Y’de yan ayna görevini üstlenecek kameralar kullanacağı tahmin ediliyor.

Tesla Model Y, diğer Tesla modellerinde kullanılan süperbilgisayarların geliştirilmiş bir versiyonunu kullanacak. Tesla’nın otopilot sisteminin de geliştirilmiş versiyonunu müşterilerine sunacak Model Y, ivmelenme, direksiyona müdahale etme ve belli durumlarda fren yapma yeteneğine sahip.

Tesla Model Y’nin üretimine başlanmasının ardından, firma Model X’in platformu üzerinde temellendirilecek  pick-up, kargo otomobili ve minibüs üretmeyi planlıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir