Yeni Audi A6 Avant ortaya çıktı

Alman markayı E segmenti station modellerde temsil eden Audi A6 Avant, geçirdiği yenilenme operasyonunun ardından görücüye çıktı.

Audi’nin lüks station wagon otomobili A6 Avant yenilendi. Yenilenmeyle birlikte tasarımı da değişen otomobilin, daha eğimli tavan ve ve arka tasarımına rağmen pratiklikten ödün verilmediği iddia edildi. Yeni Audi A6 Avant hakkında konuşan markanın tasarım patronu Helmut Jung; “Sportif bir tasarıma sahip olmasına rağmen pratiklikten ödün vermiyor. Genelde bu tür çizgilere sahip olan otomobiller içerideki yaşam alanından ödün verir fakat biz otomobilin uzunluğunun ve akıllıca hamlelerin yardımıyla önceki nesille aynı ferahlığı sunuyoruz.” dedi.

Yeni Audi A6 Avant’ın, sedan kardeşi gibi Audi Quattro’dan ilham alınarak tasarlandığını belirten Jung; “Hedefimiz, otomobilin temiz ve sportif bir görünüme sahip olmasıydı. Quattro’daki ruha sahip fakat aynı zamanda eşsiz. Bizim işimiz, otomobilin bir anlığına değil 10 yıl boyunca iyi görünmesini sağlamak.” dedi.

Arka koltuklar dik bir pozisyondayken 515 litre bagaj hacmi sunabilecek yeni Audi A6 Avant, koltukların katlanması halinde 1680 litreye kadar depolama alanına sahip olabilecek. Yerini alacağı modele göre aks mesafesini uzatan Audi A6 Avant’ın uzunluğu 12 mm, arka koltukların diz mesafesi ise 27 mm artacak.

LED teknolojisine sahip farlarını standart donanımda sunacak Audi A6 Avant, opsiyon listesindeki HD Matrix LED farlarıyla da satın alınabilecek. Sürücü asistanı teknolojileri bakımından da zengin olacak otomobil, acil durum fren sistemi ve adaptif hız sabitleme gibi donanımları standart pakette sunacak. Yoğun trafikte de efektif bir şekilde çalışabileceği belirtilen adaptif hız sabitleyici, 250 km/s hıza kadar kullanılabilecek. Audi’nin “Quattro” olarak adlandırdığı dört çekerlekten çekiş sistemiyle de satın alınabilecek Audi A6 Avant’ın, dönüş çapının ise önceki nesline göre 1 metre düşürülerek 11.1 metreye çekildiği belirtildi.

Yeni Audi A6 Avant, ilk etapta Avrupa satışına 286 bg güç üreten 50 TDI ve 340 bg güç üreten 55 TFSI isimli V6 motorlarla satışa sunulacak. Dört silindirli seçeneklerin ise ilerleyen zamanlarda ürün gamına ekleneceği açıklandı.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir