Volvo elektrikleniyor

İsveçli otomobil üreticisi Volvo, 2020’ye kadar yılda 800.000 otomobil satma hedefini ürün gamındaki her modele elektrikli motor seçeneği ekleyerek gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Volvo, 2020 yılına dek yeni bir otomobil tanıtmayacağını açıkladı. Yıllık 800.000 otomobil satmayı amaçlayan firma, bu hedefine tüm modellerinde elektrikli motor seçeneği sunarak ulaşmayı planlıyor. Firmanın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika patronu Lex Kerssemakers yaptığı açıklamada; “Üstü açılabilir veya coupe otomobillere sahip olmak gerçekten çok hoş fakat pastanın üzerindeki krema gibi. Hayatta kalmak için bunlara ihtiyacınız yok. Ürün gamımızda bulunan modellerle pazarın %98’ini karşılıyoruz. Yeni bir otomobil üretmek yerine güncel modellerimize elektrikli seçenekler ekleyeceğiz.” dedi.

Volvo XC40’ın firmanın ilk tam elektrikli otomobili olacağı söylenirken, Volvo’nun performans bölümü Polestar’ın ise geçen yıl tanıtılan Concept 40.2’ye yakın bir elektrikli otomobil tanıtması bekleniyor. Elektriklenme çalışması, önümüzdeki yıl tanıtılması beklenen yeni V40 ile devam edecek. XC40 ile Kompakt Modüler Mimari platformunu paylaşacak otomobilin güncel modele göre “güçlü bir evrim” geçireceği söylendi.

Premium marka olma iddiasını giderek güçlendiren Volvo, geçen yıl satışlarını %7 artırarak 571.577 adet otomobil sattı.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir