Yenilenen Maserati GranTurismo New York’ta Tanıtıldı

Yeni Maserati GranTurismo

Maserati’nin ilk olarak 2007 yılında tanıttığı GranTurismo modeli 10 yıl aradan sonra  makyajlandı.

Maserati GranTurismo’da 2018 model yılı için aerodinamik verimliliği arttıran ve güncellenen iç tasarım detayları, yeni nesil bilgi ve eğlence sistemleri yer alıyor. İtalyan üretici, yenilenen GranTurismo’yu lanse etmek için New York Menkul Kıymetler Borsası’nı tercih etti.

Otomobilin yeni altıgen formlu ön ızgarası için Alfieri Concept’ten ilham alınırken, aracın burun kısmına üç boyutlu bir görünüm kazandırıldı. Yeni ön ızgara, daha alçak hava kanallarıyla birlikte hava akışını daha etkin düzenliyor ve rüzgâr sürtünme katsayısını 0,33’den 0,32’ye düşürüyor. Arka tampon da yeniden tasarlandı. Çift egzoz çıkışının entegre edildiği iki katmanlı arka tampon aerodinamik açıdan önemli bir rol oynuyor.

Yeni Maserati GranTurismo

Yeni Maserati GranTurismo

Geniş iç hacimle dört yetişkin için rahat bir yaşam alanı sağlayan GranTurismo ayrıca alcantara ve deri döşeme opsiyonlarını da donanım listesinde bulunduruyor. 2018 model yılı için yapılan güncelleme kapsamında GranTurismo, yeni 8,4 inç büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü kapasitif dokunmatik ekran ve Harman Kardon Premium ses sitemi ile sunuluyor. Apple CarPlay ve Android Auto desteği ile ekran yansıtma gibi akıllı telefon desteği sağlıyor. Sürüş modlarına ait kumanda düğmelerinin konumu yine makyajla birlikte vites kolunun arkasına yerleştirilmesi kullanımı kolaylaştırıyor.

Aerodinamik açıdan yenilenen edilen GranTurismo; Sport ve MC olmak üzere iki farklı versiyon halinde satışa sunuluyor. Her iki versiyonda da atmosferik beslemeli V tipi 8 silindirli 4.7 litrelik motor kullanılıyor. Ferrari tarafından Maranello’da el işçiliği ile üretilen motor 7000 d/dk’de 460 bg güç ve 4750 d/dk’de 520 Nm tork üretiyor. Motor ZF marka altı kademeli otomatik şanzımanla kombine ediliyor. GranTurismo Sport 0-100 km/s hızlanmasını 4,8 saniyede tamamlarken, 299 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Daha hafif olan MC versiyonu ise 0-100 km/s hızlanmasını 4,7 saniyede tamamlayarak 301km/s maksimum hıza ulaşıyor.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir