Mercedes-AMG’nin 4 kapılı GT’si 2018’de hazır

Mercedes-AMG, seri üretim bandından çıkan en güçlü otomobili olacak yeni 4 kapılı GT’sini 2018’de yollara indiriyor.

Porsche Panamera’nın gelecekteki muhtemel rakibi olarak addedilen Mercedes-AMG’nin 4 kapılı GT modelinin, 810 beygir gücünde bir motora sahip olması bekleniyor. Şayet beklentiler doğru çıkarsa bu yeni model, AMG GT R’dan 225 beygir daha yüksek bir motor gücüne sahip olacak.

İlk tahminlere göre; bu yeni AMG‘nin çift turbo beslemeli 4 litre hacminde V8 motora sahip olacağı öngörülüyor fakat henüz otomobilde kuru karterli M178 kodlu motorun mu yoksa Mercedes-AMG E63’te de kullanılan M177 kodlu ünitenin mu yer alacağı bilinmiyor.

Aracın konsept tasarımında da gördüğümüz; gücü dört tekerleğe de aktaran 810 beygirlik AMG 4.0 litre V8 hibrit motor, otomobilin 0’dan 100’e 3 saniyenin altında bir sürede ulaşmasını sağlıyor. V8 motorlu bu 4 kapılı GT modeli aynı zamanda Mercedes’in Formula 1’de kullandığı batarya teknolojisini kullanacak ve bu sayede fren esnasında açığa çıkan enerjiyi geri kazanıp kullanabilecek.

Daha önce de kamuflajla yakalanan Mercedes-AMG’nin bu yeni modeli her ne kadar GT olarak isimlendirilip  spor otomobil kategorisinde değerlendirilse de  Mercedes E Serisi’yle oldukça yakın ilişkilere sahip. Otomobilin aks mesafesi Mercedes E Serisi ile benzerlik gösteriyor. Aktarma organları ise GT otomobillerinkinden ziyade E Serisi’ndeki gibi önde konumlanacak.

Mercedes-AMG GT4

Mercedes-AMG GT4

İlk görüntülerden de anlaşılacağı üzere otomobilin Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki GT konseptinden etkilendiğini söylemek mümkün. 5065 mm uzunluğundaki, 2046 mm genişliğinde ve 1405 mm yüksekliğindeki ölçüleriyle Mercedes-AMG’nin bu 4 kapılı yeni modeli, Porsche Panamera’dan daha geniş ve daha düşük yükseklikte olmasıyla agresif bir dizayna sahip olduğunu gösteriyor. Yine de GT konseptine uygun şekilde bu araç; E Serisi’nden daha uzun, daha geniş ve daha düşük yüksekliğiyle daha sportif bir görünüşe sahip.

Mercedes, zaten halihazırda üretmiş olduğu GT4 isimli yarış otomobilinden dolayı bu yeni 4 kapılı GT modeline GT 4 ismini vermeyebilir. 4 kapılı GT, halihazırda Nürburgring’de test ediliyor. Otomobilin şasisinin donanım ve program ayarları 2018’de araç piyasaya sürülene dek test edilecek.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir