Yeni Renault Austral Türkiye’de

Renault’nun SUV kategorisindeki yeni temsilcisi olan Austral, sportif Techno Esprit Alpine versiyonuyla ülkemizde Haziran ayından itibaren satışa sunuluyor.

Yeni Renault Austral lansmanı, “Bu Yolculuk Senin” mottosuyla Türkiye’nin en büyük adası, aynı zamanda da en batısı olan Gökçeada’da gerçekleşti. Renault Austral, silüeti ve çizgileriyle yüksek kalite algısı sunmayı amaçlıyor. 3D derinlik efektli arka farları ve ön farlardaki elmas şeklinde desenler gibi detaylarıyla da dikkat çekmekte. Renault Austral’in Esprit Alpine versiyonuna özel  görünümü vurgulayan Saten Mineral Gri renk seçeneği bulunan Yeni Renault Austral ayrıca Sedef Beyaz, Alev Kırmızı, Demir Mavi, Yıldız Siyah ve Mineral Gri gövde renkleriyle de satışa sunuluyor. Daha özgün bir görünüm için isteğe bağlı olarak çift renk de uygulanabiliyor. Çift renk uygulamasında tavan Yıldız Siyah renge dönüşürken, bu renk aynı zamanda köpekbalığı anten, ayna kapakları, ön tampondaki hava girişleri ve eşik panelinde kullanılabiliyor.

Austral’in Techno Esprit Alpine versiyonunda elmas kesimli Daytona Siyahı 20” alaşım jantlar sunulurken,  merkezinde yeni Renault logosu yer alıyor. Otomobildeki 564 cm2 OpenR Link bilgi-eğlence sistemi yer alırken, 12,3” dijital gösterge ekranı 3 boyutlu araç grafiklerine ek olarak sürüş destek sistemleri uyarılarını da ekrana yansıtıyor. Yeni tasarım orta konsolu da sürücü ve ön yolcunun yaşam alanlarını net bir şekilde ayırıyor. İleri geri ayarlanabilir el desteği, 9” OpenR bilgi-eğlence ekranını kumanda etmeyi sağlarken, telefonları da kablosuz şarj edebileceğiniz bir alan olarak da işlev görüyor.

Yeni Austral’ın iç mekânı, deri, Alcantara, dolgulu kumaşlar içeren malzemeler içeriyor. Kabin içini Derin Parlak Siyah ve Saten Krom detaylar tamamlıyor. İç ortam aydınlatması direksiyon üzerindeki düğmeden erişilebilen multi-sense ayarları ile kişiselleştirilebiliyor. Sürücü 48 farklı renk arasından seçim yapmaya yardımcı olan bir kaydırma çubuğunun bulunduğu OpenR ekranı aracılığıyla aydınlatmanın rengini ve yoğunluğunu ayarlayabiliyor. Renault’nun ‘yaşanası otomobiller’ yaklaşımına sahip olan Austral’de geniş diz mesafesi dikkat çekici. Koltuk sırası 16 cm kaydırıldığında, daha geniş bir bagaj alanı elde ediliyor. Koltuklar gerideyken bagaj hacmi 500 lt. olup, elektrikli bagaj kapağı da kullanım kolaylığı sunuyor. Koltuklar 16 cm ileri kaydırıldığında bagaj hacmi 575 lt’ye yükseliyor. Arka koltuk sırası katlandığında ise bu hacim 1.525 dm3 VDA’ya kadar çıkabiliyor. İç mekânda ise çok sayıda eşya saklama alanı bulunuyor. Toplam saklama alanı yaklaşık 35 litre.

Austral, yeni nesil CMF-CD platformunu kullanan ilk Renault modeli. Otomobilde kullanılan 12V mild hybrid teknolojisi, geliştirilmiş bir Stop & Start ve Sailing Stop işlevine sahip. Bu, özellikle fren anında enerjinin geri kazanılmasına yardımcı oluyor ve otomatik şanzımanda yavaşlarken motoru durduruyor. 160 bg 12V mild hybrid motor, 1.600 ile 3.250 d/d aralığında 270 Nm maksimum tork kullanıma sunuyor ve ortalama 6,3 lt/100 km yakıt tüketirken, 142 gr/km’lik CO2 emisyon değerlerine imza atıyor.

Multi-sense, gelişmiş bir sürüş deneyimi için Austral’ın araç içi deneyimini kişiselleştirmeye yardımcı oluyor. Multi-Sense teknolojisi; Eco, Comfort ve Sport olmak üzere üç sürüş moduna sahip. Dördüncü mod Perso (Kişisel) ise her ayarın kontrolünü sürücüye bırakıyor. Austral ayrıca yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olmak üzere otomatik olarak Eco moduna geçilmesini öneren yeni bir proaktif işleve de sahip. Austral ayrıca Euro NCAP testlerinde aldığı 5 yıldız ile Türkiye yollarına çıkıyor.