Yeni MINI Modelleri Tanıtıldı

Yeni bir çağın başlangıcını simgeleyen MINI Modelleri İstanbul’da düzenlenen özel bir etkinlikte tanıtıldı.

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu MINI, markanın geleceğini şekillendiren Yeni MINI Ailesinin ilk modellerini tanıttı. Dünya prömiyeri Eylül ayında IAA Mobility’te yapılan tamamen Elektrikli MINI Cooper ve MINI Countryman modelleri, interaktif ve dijital deneyim odağında düzenlenen özel bir etkinlikte sahne aldı. Köklü tarihinden izler taşıyan tasarımı, inovatif teknolojileri ve fonksiyonellikle birleşen “MINI-malist” adını verdikleri yaklaşımıyla yeni nesil MINI Ailesi 2024’ün ilk çeyreği itibarıyla ülkemizde yollara çıkacak.

MINI Cooper’ın beşinci nesli markanın temelini oluşturmaya devam ederken, Yeni MINI Ailesiyle birlikte tamamen elektrikli iki yeni versiyon da ürün gamında yerini alıyor. Tamamen elektrikli Yeni MINI Cooper E modeli, 135 kW / 184 bg güç ve 290 Nm tork üreten bir elektrik motoruna sahip. Bu motor, otomobili 0’dan 100 km/s hıza 7.3 saniyede çıkarıyor. Yeni MINI Cooper E, WLTP değerlerine göre 305 km’ye varan menzile sahip. Tamamen elektrikli MINI Cooper SE ise 160 kW / 218 bg güç ve 330 Nm tork üreten elektrik motoru sayesinde 0’dan 100 km/s hıza sadece 6.7 saniyede ulaşıyor. Otomobil tek şarjla ise 402 km’ye varan menzil sunuyor.

Yeni MINI Cooper modelinde; masaj fonksiyonlu elektrikli koltuklar, iç kamera, Sürüş Asistanı Plus, Connected+ Unlimited, Head-Up Display, Park Asistanı Plus ve 3 boyutlu MINI Navigasyon sistemi öne çıkan opsiyonel donanımlar arasında yer alıyor. OLED Dijital Gösterge Ekranı, MINI Deneyim Modları, AC Şarj+, MINI Navigasyon Sistemi, Panorama Cam Tavan, Kablosuz Şarj, Park Asistanı, Sürüş Asistanı, Connected Unlimited donanımları, Yeni MINI Cooper’da standart olarak sunuluyor.

Bir önceki nesline göre 6 cm daha yüksek ve 13 cm daha uzun gövde boyutlarına sahip MINI Countryman ise Yeni Nesil MINI Ailesinin en büyük otomobili unvanını taşıyor. Yeni MINI Countryman geleneksel Go-Kart sürüş hissini elektrikli MINI DNA’sıyla birleştirerek farklı bir seviyeye taşımayı hedeflemiş görünüyor. Tamamen elektrikli Yeni MINI Countryman E, 150 kW / 204 bg güç ve 250 Nm tork üreten elektrik motoruna sahip. 0-100 km/s hızlanmasını 8.6 saniyede tamamlayan otomobil WLTP değerlerine göre 462 km’ye varan menziliyle öne çıkıyor.

MINI Countryman SE ALL4 ise dört tekerlekten çekiş özelliğiyle geliyor. Otomobil, 230 kW / 313 bg güç ve 494 Nm tork değerlerine sahip. 0’dan 100 km/s hıza 5.6 saniyede ulaşabilen tamamen elektrikli Countryman SE ALL4, WLTP değerlerine göre 433 km’ye varan menziliyle tamamen elektrikli sürüş sunuyor.