Yeni BMW i4 ve 2 Serisi Active Tourer Türkiye’de

BMW’nin ilk tamamen elektrikli Gran Coupe modeli olan BMW i4 ile BMW 2 Serisi Active Tourer Kapadokya’da düzenlenen etkinlikle otomotiv basınına tanıtıldı.

Dinamik sürüş özelliklerini modern, zarif ve sportif bir tasarımla harmanlayan BMW’nin tamamen elektrikli ilk Gran Coupé modeli BMW i4, Türkiye yollarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Yüksek voltajlı batarya ünitesini ön ve arka akslar arasına yerleştirerek alçak bir ağırlık merkezi oluşturan BMW i4, markanın performansını tamamen elektrikli modelinde de mükemmel bir şekilde yansıtmayı hedeflemiş.

BMW i4 eDrive40 modeli arkadan itişli sürüş özelliğini kullanıcısına sunarken, 340 bg güç ve 430 Nm tork üreten elektrik motoru, otomobili 0’dan 100 km/s hıza sadece 5.7 saniyede ulaştırıyor. Yeni BMW i4 eDrive40, WLTP normlarına göre tam dolu batarya kapasitesiyle 590 km yol kat edebiliyor. Yekpare biçiminde tasarlanan BMW’nin imzası niteliğindeki büyük böbrek ızgaraları, gövdeye entegre edilen kapı kolları ve aerodinami için optimize edilen hafif alaşım jantlar BMW i4 eDrive40’ın göze çarpan dış tasarım detayları arasında yer alıyor. Bu detaylar sayesinde Yeni BMW i4 eDrive40 rüzgâra karşı minimum direnç göstererek tamamen elektrikli otomobiller için çok önemli olan aerodinamik yapıyı öne çıkarıyor.

BMW i4 eDrive40 kolay yükleme imkânı sunan geniş bagaj kapağı gibi pratik özelliklerini, dört kapılı bir otomobilin konforu ve markanın coupé modellerinin sportifliğiyle birleştiriyor. 470 litre boyutundaki bagaj hacmi, arka koltuklar katlandığında 1290 litreye kadar çıkıyor. Ayrıca Yeni BMW i4, 4783 mm uzunluğa, 1852 mm genişliğe, 1448 mm yüksekliğe ve 2856 mm aks mesafesine sahip. BMW i4 eDrive40 ayrıca ince ve alçak tasarıma sahip gösterge paneliyle modern ve cömert bir iç mekân sunuyor. 12.3 inç boyutunda gösterge ekranı ve 14.9 inç büyüklüğündeki yüksek çözünürlüklü dokunmatik multimedya ekranı ile BMW Kavisli Ekran sürücü odaklı olma özelliği taşıyor. Orta konsolda yer alan BMW Touch Controller; entegre edildiği BMW İşletim Sistemi 8 ile tüm eğlence, bilgi, iletişim ve navigasyon özelliklerinin sezgisel kontrolünü sağlıyor. Tamamen elektrikli Yeni BMW i4 modellerinin kabinindeki bir diğer önemli yenilik ise fiziksel düğmelerin çoğunun yerini dokunmatik ekranların alması.

BMW i4 eDrive40, 11kW gücündeki AC şarj ile 8.5 saatten kısa bir sürede tam dolu batarya kapasitesine erişebiliyor. 200 kW’a kadar çıkabilen DC şarj istasyonunda ise 10 dakikalık şarj ile yaklaşık 164 km menzil sunuyor. Tamamen elektrikli Yeni BMW i4 eDrive40, 200 kW’a kadar çıkabilen DC şarj istasyonlarında 31 dakikalık sürede yüzde 10’dan yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabiliyor. BMW i4 M50, M departmanının bugüne kadar geliştirdiği ilk tamamen elektrikli otomobil olma özelliğini taşıyor. M Aerodinamik paketi, M hafif alaşım jantlar ve M dış aynalar otomobilin dinamik karakterini vurgulayan önemli unsurlar arasında yer alıyor. Ayrıca yekpare dev böbreklerde yer alan M logosu ve Cerium Grisi tasarım detayları otomobilin farklılığını destekliyor. BMW i4, üretim sürecinde yalnızca hidroelektrik santrallerinden elde edilen yenilenebilir enerji kullanmasıyla da dikkat çekiyor. Bu sayede doğal kaynakları daha sorumlu bir şekilde kullanarak karbon ayak izini minimuma indirmeyi hedefliyor. BMW Group pil hücrelerinde kullanılan kobaltı önce kendisi tedarik ediyor, daha sonra pil hücresi üretiminden sorumlu iş ortaklarının kullanımına sunuyor. Böylece tüm süreçlerde tam gözetim uygulanması mümkün oluyor. Aynı şekilde gerekli lityum da BMW Group’un uyguladığı şeffaf süreçler ile tedarik ediliyor. BMW i4’ün çok sayıda bileşeni için de yüksek kaliteli geri dönüştürülmüş plastiklerden yararlanılıyor.

Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer ise geniş ve sekizgen biçimli Böbrek Izgaraları, keskin çizgilere sahip LED farları ve geniş omuz çizgileriyle dikkat çekiyor. Gövdeye entegre edilen kapı kolları modelin yalın tasarım felsefesini ön plana çıkarırken, düz A sütunu ve uzatılan yan cam grafiği de BMW 2 Serisi Active Tourer’a dinamik bir görünüm kazandırıyor. 2 Serisi Active Tourer’ın önceki nesline göre yapılan iyileştirmelerle 0.26 Cd seviyesine düşürülen sürtünme katsayısı otomobilin verimliliğine de katkı sağlamayı amaçlamış.

Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer’ın ikinci nesliyle gelen önemli yenilikleri arasında geniş ve çok yönlü iç tasarımı öne çıkıyor. Kabin geometrisi ve iç tasarımın detaylarında BMW’nin teknolojik amiral gemisi modeli BMW iX’ten alınan ilham kendisini fazlasıyla hissettiriyor. Böylelikle ince gösterge paneli, BMW Kavisli Ekran (Curved Screen) ve azalan düğmeler sayesinde Premium bir ambiyans yaratılan yaşam alanı oluşturuluyor. Standart olarak sunulan BMW Kavisli Ekran, Head-Up Display, Adaptif LED Farlar ve Sürüş Asistanı donanımları ile sürüş konforunu artırırken; opsiyonel olarak sunulan ve 360 derece görüşe olanak sağlayan Park Asistanı Plus donanımı ile şehir içi kullanım konforunu da artırıyor.

BMW 2 Serisi Active Tourer’ın mild hybrid teknolojisi ile frenleme veya sürüş esnasında otomobilin kinetik enerjisi elektriğe dönüştürülerek bataryada depolanabiliyor. Bu güç otomobilin elektrik sistemlerinde kullanılarak motorun performans ve verimliliğini arttırıyor. Böylelikle daha düşük emisyon ve yakıt tüketimi elde edilirken ek olarak 19 bg güç ve 55 Nm’lik tork sağlanıyor. 1.5 Litre hacminde benzinli BMW Twinpower Turbo motoru ile birlikte kombine olarak 170 bg güç üreten Yeni BMW 220i Active Tourer, verimli olduğu kadar performansı yüksek bir sürüş de sunuyor.

Otomotiv endüstrisindeki elektrifikasyon dönüşümünün önemli öncülerinden biri olduklarını ve bu alandaki tecrübeleriyle elektromobiliteyi yaygınlaştırmaya odaklandıklarını belirten Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, “2013 yılında Türkiye’ye getirdiğimiz BMW i3 ile başlayan elektrikli mobilite yolcuğumuzda, ilerleyen yıllarda temsil ettiğimiz markalarımızın tamamen elektrikli ve hibrit modellerini dünya ile aynı anda müşterilerimizle buluşturduk. Bu kararlılığımızı kendimiz için belirlediğimiz “Türkiye Otomotiv Sektörünün Elektrifikasyon Dönüşümüne Öncü Olmak” misyonuyla pekiştirdik. Bu misyona paralel olarak yükselttiğimiz hedefimize BMW’nin tamamen elektrikli yeni modeli i4 ve mild hybrid motorlu otomobili Yeni 2 Serisi Active Tourer ile yürümeye devam ediyoruz.” dedi.

Yeni BMW i4’ün üretiminde yenilenebilir enerji kullanımına da dikkat çeken Tiftik, “BMW’nin tamamen elektrikli ilk Gran Coupé modeli Yeni BMW i4 eDrive40, BMW Group’un karbon ayak izi azaltma hedeflerinde önemli bir role sahip Yeni BMW i4’ün üretiminde yalnızca hidroelektrik santrallerinden sağlanan yenilenebilir enerji kullanılıyor.” dedi. Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer’ın şıklığı konforla bir arada başarıyla sunduğunu belirten Tiftik, “1.5 litre benzinli mild hybrid motoru ile BMW tutkunlarını çeken bu yepyeni modelimiz de elektrifikasyon dönüşümü yolundaki global vizyon açısından bizim için önemli bir yere sahip.” şeklinde konuştu.

BMW i4 eDrive40 Nisan ayından itibaren 1.892.900 TL’den, BMW 2 Serisi Active Tourer ise 948.900 TL’den başlayan fiyatlarla Borusan Otomotiv BMW Yetkili Satıcılarında yer alacak.