Yeni bir başlangıç

Çok değil, günümüzden birkaç yıl önce Fernando Alonso şampiyonluklar kazandığı Renault takımından ayrılıp McLaren Mercedes’e geçmişti. İlk etapta bu seçim kariyerinin en iyi adımı olarak nitelendirilmişti. Yanına takım arkadaşı olarak Formula 1’in ilk siyahi pilotu Lewis Hamilton getirilmişti. Hamilton’ın çaylak yılıydı. Ne kadar iyi olabilirdi ki? Senaryo bu kadar net ve basit görünüyordu. Takım lansmanı yapılmış ve herkese yıla damga vuracaklarının mesajını vermişlerdi. Çok geçmeden 2007 sezonu start aldı. Hem de ne start! Çaylak Hamilton piste ilk çıktığı andan itibaren ne denli hızlı olduğunu herkese gösterdi. Bu duruma en çok şaşıran hiç kuşkusuz takım arkadaşı Fernando Alonso olmuştu. Çaylak takım arkadaşının tur zamanları ondan çok daha hızlıydı ve gözü karaydı. McLaren-Mercedes durumdan memnundu. Ancak takımın şampiyon pilotu için işler yolunda gitmiyordu. Çifte Dünya Şampiyonu İspanyol pilot hak ettiği saygı ve ayrıcalığı göremediğinden yakınıyordu. Büyük umutlarla geldiği takım beklentilerini karşılamıyordu. Durumun basına sızması elbette çok uzun sürmedi. Alonso ve Hamilton arasındaki gerginlik kısa sürede herkesin diline dolandı.
Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de casusluk skandalı çıktı ortaya. McLaren Mercedes’in rüya gibi başlayan sezonu kötü bir kabusa dönüşmüştü bile. İspanyol pilot Fernando Alonso herkesi şaşırtmış, casusluk skandalında takımı aleyhine konuşmuştu. Böylece ipler kopmuştu. Alonso, kontratının bitmemiş olmasına rağmen sezon sonunda takımdan ayrılacağını açıklamıştı. Şampiyonada takım arkadaşıyla başa baş gitmesine rağmen takımın ona yardımcı olmadığını ve şampiyonluk şansının mümkün olmadığını belirtmişti. Sezonun sonunda gülen isim Ferrari pilotu Kimi Raikkonen olmuştu. Hamilton yoluna McLaren Mercedes ile devam ederken, Alonso arkasına bile bakmadan takımdan ayrılmıştı.
Yıllar hızla geçti, Hamilton çocukluğundan bu yana hayalini kurduğu şampiyonluk unvanını iki kez elde etti, hatta McLaren ve Mercedes ayrılıp iki farklı takım haline geldi. Lewis şimdilerde Mercedes adına yarışırken, Alonso hayallerini süsleyen Ferrari’ye geçmişti. Ancak burada da işler istediği gibi gitmedi. Takımla sözleşemesi bitti. Kariyerine hangi takımda devam edeceği merak konusu olurken İspanyol pilot yine herkesi şaşırttı. McLaren-Honda ortakılığının geri dönmesiyle Alonso için yeni bir alternatif ortaya çıktı. Pek çok kişi yeniden McLaren adına yarışmaz diye düşünüyordu ancak Alonso onlarla aynı fikirde değildi. Kötü tecrübeler yaşadığı takımın bu yeni görüntüsü onu etkilemişti. Kendisi de artık eskisi kadar genç değil ve öğrendiği pek çok şey var. Belki de en önemlisi takım arkadaşının Lewis Hamilton olmaması. Bu kez Jenson Button ile takım arkadaşı olacak ve her ikisi de artık ne istediklerini çok iyi biliyor. Alonso yaklaşık bir yıldır takımla görüştüğünü ve yaratılan yeni projenin onu fazlasıyla heyecanlandırdığını ifade etmişti.
İmzalar atıldı. Geriye kırmızı ışıkların sönmesini beklemek kaldı. McLaren-Honda takımı hiç kuşkusuz yıla damgasına vuracak. Bakalım Fernando Alonso açtığı bu yeni sayfaya neler yazacak. Formula 1 severler nelere tanık edecek?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir