Yeni Aston Martin Vantage Tanıtıldı

Yenilenen Aston Martin Vantage, V8 motorundan 665 beygir güç ve güncellenmiş bir iç mekan sunuyor.

Aston Martin, İngiliz firmasının spor otomobil serisinin geniş kapsamlı yenilenmesinin bir parçası olarak gelen Vantage’ın kapsamlı bir şekilde elden geçirilmiş versiyonuyla adeta Porsche 911 Turbo S’in peşine düşüyor. Önceki modele göre çok daha fazla güç ve daha yüksek performans sunan yeni Vantage, Aston Martin tarafından “ünlü markanın 74 yıllık tarihindeki en performans odaklı ve hızlı Vantage” olarak tanımlanıyor.

İlk olarak sabit kafalı formda ve onu takip etmesi beklenen açılır tavanlı Volante ile gelen Aston’un yenilenen coupé’si, yüzeyde kapsamlı bir şekilde yeniden tasarlanmadı. Ancak Aston’un spor otomobillerinin dinamik ve teknolojik özelliklerini güçlendirme stratejisi doğrultusunda iç ve alt kısmı kapsamlı bir şekilde yeniden tasarlandı diyebiliriz.

Bu önemli güncellemelerin başında Vantage’ın Mercedes-AMG’den türetilmiş V8’indeki devasa güç artışı geliyor. Kapasitesi hâlâ 4,0 litre olan ve bir çift turboyla beslenen, ancak çıkış gücü 665 bg ve 800Nm’ye çıkarılan revize edilmiş sekiz silindirli motor artık standart Vantage’ı eski V12 Vantage kadar hızlı hale getiriyor: 0-100 km/s hıza yalnızca 3,5 saniyede ulaşıyor ve maksimum hızı da 325 km/s olarak açıklandı.

Sizlere bilgi vermesi amacıyla, önceki V8 otomobil 510 bg güç ve 684 Nm tork üretiyordu, 0-100 km/s hızlanma için yarım saniyeye daha ihtiyaç duyuyordu ve 313 km/s maksimum hıza ulaşıyordu.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir