Yamaha Bu Kez Dört Tekerlek Üzerinde

Bugüne kadar birbirinden başarılı motosikletler üreten Yamaha, bu kez bir spor otomobil konseptiyle karşımıza çıktı.

Otomobillerle ilişkisi 1960’lı yıllarda Toyota 2000GT modeliyle başlayan Yamaha, bugüne kadar birçok üreticiyle ortak çalışmalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Tokyo Otomobil Fuarı’nda tanıttığı “Sports Ride” konsepti ise Japon firmanın aslında ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.

151029113417-5-yamaha-sports-ride-concept-super-169

Ciddiyetten bahsedecek olursak Sports Ride’ın derinliklerinde Gordon Murray imzalı “iStream” adı verilen karbon kompozit bir iskelet bulunuyor. Gordon Murray ismi McLaren F1’den ve Formula 1 takımlarından tanıdık gelecektir. Bu sayede 4 metreden biraz kısa olan Sports Ride’ın ağırlığı sadece 750kg civarında olacak.

Yamaha-Sports-Ride-Concept-5

Kalbinde ne olduğu hakkında Yamaha bir bilgi paylaşmasa da elektrikli bir güç ünitesi görmemiz muhtemel. Fakat bizim tercihimiz devir saatinde çift haneli sayılar gördüğümüz yüksek oktana hasret bir içten yanmalı motordan yana olurdu. Arkadan itişli olacak Sports Ride, her şekilde minyatür bir McLaren P1 olacak gibi görünüyor.

"Reference vehicle / Experimental vehicle

Yamaha’nın pek fazla detay paylaşmadığı otomobiliyle ilgili gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyoruz.

2015-Yamaha-Sports-Ride-004 2015-Yamaha-Sports-Ride-005 yamaha-sports-ride-concept-5_1200 yamaha-sports-ride-concept-rear-end-close

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir